Aujeszkého choroba je rizikem zvláště pro psy

Na psy při procházkách v lese může čekat závažné onemocnění! Majitelé psů by proto měli být obezřetní a dodržovat určitá pravidla.

Státní veterinární správa ve své tiskové zprávě upozornila na dva nové případy úhynu psů na Aujeszkého chorobu. Tato choroba je přenášena divokými prasaty a proto jsou nejrizikovější skupinou lovečtí psi, kteří se dostávají s divokými prasaty či jejich tělními tekutinami a vnitřnostmi nejčastěji do kontaktu. 

Dle SVS je choroba rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat v ČR se vyskytl v malochovu prasat na Benešovsku v březnu 2004.

Každoročně se počty podobných potvrzených případů v ČR (zejména psů, ale v roce 2018 třeba také u kočky) pohybují v rámci jednotek. Prakticky ve všech případech z posledních let přišla všechna nakažená zvířata do kontaktu s prasaty divokými (zpravidla při lovu), nebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso. V současné době neexistuje vakcína pro vakcinaci psů. Použití inaktivované vakcíny určené pro prasata u psů může způsobovat závažnou postvakcinační reakcí vedoucí až k úhynu, a proto ji nelze použít.

„Z preventivního hlediska je zásadní minimalizovat možnost kontaktu psů (ale i dalších domácích zvířat) s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů či koček je rozhodující. Vysoké teploty viru nesvědčí. Naopak v chlazeném a mraženém mase zůstává virus aktivní až několik měsíců. „Pro chovatele hospodářských zvířat platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ dodal Semerád.

Zdroj: Tisková zpráva SVS

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.