Letní dovolené jsou v plném proudu a s nimi i touha přivézt si domů originální suvenýr. Když se vracíme z cest (a obzvlášť z exotických destinací), rádi si přivezeme něco “na památku”. Ulitu z pláže, sušený květ orchideje, dřevěnou sošku s tygřím zubem, koženou peněženku nebo “jen” skořápku z kokosu, ale někteří dovolenkáři si chtějí dovézt i živé zvíře (motýla, pavouka a jiný hmyz, ještěra, želvičku aj.) nebo rostlinu či dřevinu. Jenže dovoz těchto zdánlivě nevinných suvenýrů může být nejen ilegální, ale i ekologicky škodlivý.
Odchyt nebo koupě zvířat a sběr rostlin z volné přírody přímo ohrožuje jejich populace. Mnoho druhů je ohrožených a některé jsou na pokraji vyhynutí. Příkladem jsou některé druhy papoušků, opic, želv, hadů, ale i orchideje, kaktusy nebo korály. Odebrání jednoho druhu z ekosystému může narušit celou rovnováhu. Pokud zmizí opylovač, ovlivní to rostliny. Pokud se sníží počet predátorů, přemnoží se kořist.
Pašování fauny a flóry, zvláště pak ohrožených druhů, často označované jako Wildlife Trafficking, je závažný globální problém, do kterého se nevědomky (nebo bohužel i vědomě) zapojuje mnoho turistů. Víte, proč byste si měli dávat pozor a co hrozí, když si domů přivezete “živý suvenýr”?
Had v kalhotách, chameleon v kapse, opička v kufru, tarantule v ponožkách nebo v PET lahvích
Konkrétní příklady pašování ukazují, jak vynalézaví (a bohužel i krutí) pašeráci dokážou být, a jaké druhy zvířat a rostlin jsou ohroženy. Celní správa ČR a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pravidelně informují o zadržených zásilkách. Každoročně se setkávají s desítkami, někdy i stovkami případů nelegálního dovozu ohrožených druhů zvířat a rostlin.
Zde jsou skutečné konkrétní příklady, které se v České republice staly, a ilustrují různé metody snah propašovat na české území “suvenýry” nejrůznějšími, mnohdy až šokujícími způsoby.
Chameleoni v ponožkách, kapsách, spodním prádle: Jedním z často zmiňovaných případů je pašování chameleonů a jiných drobných ještěrů, kteří jsou malí a dají se snadno ukrýt. Na letišti Václava Havla v pražské Ruzyni byli zadrženi lidé, kteří je měli ukryté v ponožkách, v kapsách kalhot nebo dokonce přilepené na těle pod oblečením. S těmito plazy cestovali z Afriky nebo Asie.
Želvy v kufrech a batozích: Celníci a inspektoři se opakovaně setkávají s nelegálními dovozem suchozemských želv, které jsou pašovány jako suvenýry z různých destinací. Zadrženy byly desítky až stovky želv z Balkánu či střední Asie, které byly namačkané v kufrech nebo krabicích bez dostatku vzduchu a vody. Mnohé z nich cestu nepřežily.
Papoušci v krabicích a dokonce i PET lahvích: Exotičtí papoušci (např. afričtí žakové nebo ary) jsou vysoce ceněni a často se stávají obětí pašování. Byly zaznamenány případy, kdy byly tito exotičtí ptáci doslova nacpáni do PET lahví, kartonových krabic s malými otvory, nebo dokonce do speciálně upravených vest, které pašující turisté nosili pod oblečením. Čeští celníci každoročně zadrží nelegálně dovezené papoušky z různých zemí původu. I v nedávné minulosti se objevily záchyty vzácných papoušků jako ara Learův, ara hyacintový nebo kakadu palmový, kteří byli pašováni jednotlivě pro zájmové chovy.
Hadi a ještěři v malých nádobách: Gekoni, varani, hroznýši a krajty se objevují v balících, krabicích nebo dokonce zavařovacích sklenicích či mikrotenových sáčcích, kde nemají prakticky žádný prostor k pohybu a často umírají na šok, dehydrataci nebo udušení. Byly zaznamenány případy zajištění desítek varanů a krajt.
Opičky v zavazadlech: Mnohem vzácnější, ale o to tragičtější jsou případy pašování malých primátů nebo opic drápkatých, jako jsou tamaríni nebo kosmani. Tito tvorečci, kteří se vejdou do dlaně, byli nalezeni například v taškách mezi oblečením. Jeden pár tamarínů sedlových zadržený na letišti v pražské Ruzyni nakonec putoval do ZOO Jihlava, kde se jim naštěstí daří.
Tyto případy ukazují, jak daleko jsou lidé ochotni zajít, aby si odvezli “exotický suvenýr” a zároveň, jak důležitá je celosvětová spolupráce proti nelegálnímu obchodu se zvířaty.
Rostliny a jejich produkty: Od orchidejí po dřevo
Pašování se netýká jen zvířat. I rostliny, zejména ty ohrožené, jsou oblíbeným cílem sběratelů a obchodníků.
Vzácné kaktusy a orchideje: Turisté si často “utrhnou” nebo koupí u silnice vzácné druhy kaktusů nebo orchidejí, aniž by tušili, že jsou chráněné. Byly zajištěny zásilky několika desítek sazenic kaktusů a orchidejí. Tyto rostliny jsou často ukryty v zavazadlech nebo dokonce v krabicích s běžnými suvenýry.
Korály a mušle: Jsou to zdánlivě nevinné suvenýry, ale mnohé druhy korálů a velké mušle jsou přísně chráněny. Turisté je vozí v plážových taškách, kufrech nebo si je dávají do kapes. Celníci opakovaně zadržují trsy tvrdých korálů, které jsou klíčové pro život mořských ekosystémů.
Tropické dřevo a výrobky z něj: Pašují se i předměty z vzácného tropického dřeva (např. brazilské růžové dřevo, mahagon), které je ceněné pro svou krásu a odolnost. Jedná se o nábytek, řezby, sošky.
Léčivé přípravky a tradiční medicína: Často se pašují i produkty tradiční čínské medicíny, které obsahují části těl chráněných zvířat (např. rohy nosorožců, žluč medvědů) nebo ohrožených rostlin. Tyto preparáty jsou často ukryty v balíčcích s bylinkami nebo jinými potravinami.
Kožešiny a trofeje: Méně časté, ale o to závažnější jsou případy dovozu kožešin velkých kočkovitých šelem (např. levhartů sněžných), nosorožčích rohů nebo slonoviny v podobě šperků či sošek. Tyto předměty bývají pečlivě ukryty v dvojitých dnech kufrů nebo speciálních schránkách.
Takovéto případy nám připomínají, že zodpovědnost leží na každém z nás. Každý “suvenýr”, který není prověřen, může mít za sebou tragický příběh, a jeho dovoz přispívá k ničení světové biodiverzity.
Proč jsou některé suvenýry zakázané?
Mnoho druhů rostlin a zvířat, jejich částí nebo výrobků z nich, je chráněno mezinárodními úmluvami – zejména úmluvou CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), kterou podepsalo přes 180 zemí, včetně České republiky. Cílem je zabránit vyhynutí ohrožených druhů kvůli obchodu.
Kromě CITES řeší dovoz rostlin a rostlinných produktů také zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, a související nařízení EU. Tato legislativa má zabránit šíření škůdců a chorob do zemí Evropské unie. Podle pravidel EU není možné do Česka dovézt žádné čerstvé maso, mléčné výrobky ani pokrmy z nich ze zemí mimo EU. Z těchto tzv. třetích zemí je možné dovézt jen omezené množství ovoce, zeleniny, vajec nebo medu pro vlastní spotřebu (obvykle 2–10 kg), a rostliny pouze s platným rostlinolékařské osvědčení (fytocertifikát), který potvrzuje, že nejsou napadeny škůdci.
Nedodržení těchto pravidel představuje správní delikt nebo trestný čin dle zákona č. 100/2004 Sb. i veterinární legislativy. Pokuta může být uložena až do 1,5 milionu Kč a v extrémních případech hrozí i trest odnětí svobody až na 8 let. Úřady, jako je celní správa nebo Česká inspekce životního prostředí, proto pravidelně kontrolují zavazadla turistů. Upozorňují, že i legálně zakoupený předmět z tržiště může být nezákonný, protože sami prodejci často neznají pravidla CITES či místní zákony. Už samotný nákup nelegálního suvenýru vás tak může dostat do problémů.
Co to pro vás znamená?
Pokud si z dovolené přivezete živého živočicha nebo rostlinu, nebo výrobek z nich, který je pod ochranou CITES, dopouštíte se trestného činu. I nevědomost neomlouvá! Na letištích a hranicích probíhají kontroly a celníci mají pravomoc pašované exempláře zabavit a uložit vám vysoké pokuty, které mohou dosáhnout stovek tisíc korun, nebo dokonce zahájit trestní stíhání s hrozbou odnětí svobody. Například v některých asijských, afrických či australských zemích je vývoz fauny a flóry přísně stíhán – hrozí nejen vysoké pokuty, ale i zákaz vstupu nebo vězení.
„Nevědomost skutečně neomlouvá. Každý cestovatel by si měl být vědom toho, že nákupem suvenýrů z ohrožených druhů podporuje globální zločin a přispívá k ničení přírody. Zabezpečené exempláře pak často končí v záchranných centrech, kde jim musí být poskytnuta nákladná péče, nebo jsou bohužel utraceny, pokud nemají šanci na přežití či legální umístění,“ upozorňuje Ing. Pavel Moudrý z České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Rizikové destinace a typické “suvenýry”
Nejčastěji si Češi vozí zakázané suvenýry z Egypta (korály, mušle, písek, produkty z krokodýlů), Turecka a Tuniska (kožešiny, léčivé byliny, želví krunýře), jihovýchodní Asie (hadí kůže, slonovina, živá zvířata) nebo Kanárských ostrovů, které i přesto, že patří Španělsku, nespadají do celního prostoru EU.
K nejrizikovějším suvenýrům patří:
– živá zvířata (hmyz, plazi, savci, ptáci),
– korály, mušle a lastury,
– kabelky, boty nebo opasky z hadí, krokodýlí nebo leguání kůže,
– sušené květy, semena, bylinky, maso nebo čerstvé ovoce,
– řízky rostlin (třeba aloe nebo orchidejí) bez potvrzení o zdraví a původu.
Bez platného povolení CITES nebo fytosanitárního osvědčení vám hrozí zabavení předmětu, pokuta až 1 500 000 Kč, v závažných případech i trestní stíhání a odnětí svobody.
Jak se vyhnout problémům na letišti? Projděte celní kontrolou!
Na letišti v Praze máte možnost projít tzv. červenou bránou, tedy výstupem pro proclení. Pokud si nejste jisti legálností suvenýrů, celníci je zkontrolují a rozhodnou, zda je jejich dovoz v pořádku. Projdete-li zelenou bránou a budete zastaveni, může vás čekat nejen zabavení předmětů, ale i pokuta, nebo dokonce trestní stíhání.
Detekční psi, kteří odhalují nelegální dovozy živočišných a rostlinných komodit
Na letišti působí také speciálně vycvičení psi Celní správy. Tito čtyřnozí experti nejsou vycvičeni jen na odhalování narkotik, ale vyhledávají i rostlinný a živočišný materiál. Dokáží odhalit ukrytou želvu, mořské koníky nebo jiné zakázané komodity.
Pozor i na vývoz!
V některých zemích je zakázán i vývoz. Můžete být zadrženi ještě před návratem domů. Informujte se vždy už během pobytu – například na recepci, u delegáta nebo v turistických centrech.
Přivezte si z cest raději jen krásné zážitky a vzpomínky!
Pamatujte, každý nelegálně dovezený suvenýr má hořkou příchuť utrpení a ničení přírody. Chraňte naši planetu a užijte si dovolenou s čistým svědomím!
Vaše dovolená by měla být zážitkem ale bez následků pro vás a pro přírodu, faunu a flóru. Nenechte se zlákat vidinou „originálního“ suvenýru a nepodporujte devastující vývoz / dovoz a obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Zachráníte tak životy a přispějete k ochraně naší planety. Nikdy si z dovolené nepřivážejte žádná živá zvířata ani rostliny. Pokud si nejste naprosto jisti jejich legálním původem a nejste vybaveni příslušnými povoleními (což je pro běžného turistu téměř nemožné), ruce pryč!
Vyhněte se nákupu výrobků ze slonoviny, mořských želv, korálů, exotických kůží nebo výrobků z neznámého dřeva. Vždy se ptejte prodejce na původ a vyžadujte certifikát CITES, pokud jde o chráněný druh. Mnoho prodejců vám řekne cokoli, aby prodali – raději buďte zodpovědní, prověřujte původ a ještě lépe – nekupujte. Přivezte si z dovolené raději zážitky než suvenýry. Nechte divokou přírodu tam, kam patří – v jejím přirozeném prostředí. Tam je nejkrásnější a nejdůležitější pro rovnováhu celé planety. Vaše dovolená může být nejen nezapomenutelná, ale i etická a ohleduplná. Děkujeme, že vám na zvířatech a přírodě záleží!
Před cestou do exotické destinace si zjistěte, které druhy jsou v dané zemi chráněné a jaká platí omezení pro dovoz suvenýrů do České republiky. Informace najdete například na webu Ministerstva životního prostředí (MŽP) nebo České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky.
Pokud si nejste jisti, obraťte se na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP):
Pohotovostní linka CITES: +420 731 405 056
Kancelář na letišti: +420 220 116 236 nebo +420 731 405 055
Email: CITES@cizp.cz