Ten dělá to a ten zas tohle: Zajímavé zvířecí profese

Zvířata jsou neuvěřitelní pracanti. Vozí nás, tahají náklady, pomáhají nám na denní bázi, dělají nám terapeuty, a dokonce nám zachraňují životy. Existují ale i méně obvyklé zvířecí profese. Pojďme se na ně podívat. 

I přesto, že některé zvířecí profese již zanikly, objevují se nové, které denně usnadňují lidem jejich práci. 

Psi jako hledači pašeráků i rakoviny 

Psi jsou se svým dokonalým čichem vhodnými adepty na hledání a stopování. Zejména některá plemena typu belgický ovčák či retrívr jsou v tomto oboru mistři. 

Psi Celní správy při práci na veletrhu FOR PETS 2025, foto: Pavel Míček

Psy na vyhledávání pašovaných drog a cigaret využívá Celní správa ČR. Velmi zajímavý je i projekt Malina pro slona, v rámci kterého kynoložka Hana Böhme trénuje psy na vyhledávání pašeráků slonoviny, luskouních šupin a dalších ceněných komodit.

Pozoruhodné je také využití tzv. diagnostických psů. Rozsáhlé studie podpořené reálnými výsledky dokazují, že psi jsou schopni vycítit pokles cukru v krvi člověka, blížící se záchvat a v některých případech dokonce i rakovinu. 

K velmi bohulibé činnosti využívají psy Francouzi. Cvičí je totiž, aby místo prasat dokázali najít lanýže. Zatímco prasata mohou houby sníst, psi je pouze vystopují a nechají netknuté. Jediné plemeno, které se specializuje na hledání lanýžů, je italský vodní pes.

Krysy obrovské jako zkušené likvidátorky min 

Krysy obrovské u nás nepatří zrovna mezi populární mazlíčky. Jsou ale země, kde si je velmi považují a cvičí je na hledání nevybuchlých min. Jde o velkou pomoc — dobře cvičená krysa obrovská dokáže najít i vyšší desítky min. 

Krysí rekordmankou je Ronin, která žije v Kambodži a za svou kariéru našla přes 120 kusů min a nevybuchlé munice. 

Foto: Profimedia

Kontroloři kvality vody a ovzduší 

Varšavská vodovodní úpravna má zvláštní zaměstnance, kteří vás překvapí. Jde o škeble pomáhající kontrolovat kvalitu vody pro celé polské město. Škeble se odloví v jezerech a následně se převezou do úpravny, kde se „kalibrují” a měří se úhly jejich otevření podle toho, jak je voda čistá. Následně jsou škeble umístěny do vody i se speciálními senzory. 

Pokud by se škeble zavřela vlivem špinavé vody, senzor odešle oznámení pracovníkům úpravy a oni tak mohou situaci urychleně řešit. Jedna malá škeble se tak stará o zdraví téměř 2 milionů lidí. 

Zdroj: FB Zajímavá zvířátka

Podobným stylem pracují i čeští vědci. Ti zjistili, že ptáci, jsou skvělým ukazatelem kvality ovzduší a leckdy fungují líp než nejmodernější přístroje. Například sýkora koňadra je extrémně citlivá na ukládání těžkých kovů v těle, při jejichž zvýšené koncentraci má problém s krvetvorbou. Tento objev by do budoucna mohl významně pomoci detekovat kvalitu ovzduší, a tím i života v jednotlivých částech republiky. 

Dravci nejen jako ochránci památek

V našem výčtu nesmíme zapomínat ani na dravé ptáky. Ti jsou oblíbenými kolegy především pro památkáře. Plaší totiž holuby, kteří svým trusem i ozobáváním památky ničí. Jedním takovým považovaným pracovníkem je káně Eda, který se sokolníkem Ladislavem Hokrem chrání před holubí letkou Pražský hrad. 

Zdroj: FB Pražský hrad

Již více než 40 let využívá dravce také pražské letiště jako hlídače a plašiče ptáků, kteří by mohli vlétnout do motorů letadel. Dravci se také běžně používají jako ochránci vinic, plůdkových rybníků nebo skládek, které se zejména v zimě hemží ptáky hledajícími potravu. 

Existuje řada zvířat, která denně pomáhají člověku a chrání jeho majetek i zdraví. I v dnešní době jsou profese, ve kterých nenahradí zvířata žádné technologie. Ani člověk.









Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.