Ochranazvířat.cz: MLÁĎATA JEŽKŮ NA PODZIM

07.10.2014

JAK JIM POMOCI?
S blížícím se podzimem se můžeme v přírodě setkat s malými ježky, kteří potřebují naši pomoc, aby přežili zimu. Proto Vám nabízíme následující rady a informace, jak ježkům na podzim pomoci. Kdy pomoci?

MLÁĎATA JEŽKŮ NA PODZIM  JAK JIM POMOCI?

S blížícím se podzimem se můžeme v přírodě setkat s malými ježky, kteří potřebují naši pomoc, aby přežili zimu. Proto Vám nabízíme následující rady a informace, jak ježkům na podzim pomoci. 


Kdy pomoci?
Dojde-li ke zničení hnízda při stavbě nebo likvidaci křovin a slepá mláďata se nechtěně dostanou ven z bezpečí hnízda. Najdete-li od poloviny října mladé ježky o velikosti lidské dlaně či menší, kteří mají podváhu a nebudou schopni se zazimovat. V případě je-li mládě ježka zraněné či silně zamořené klíšťaty či vajíčky much.
Pomoc doma: slepá mláďata a mladé ježky s podváhou ihned předejte nejbližší záchranné stanici pro volně žijící živočichy, jejich odchov doma není možný. Starší ježky (obvyklé velikosti a váhy) zahřejeme, umístíme do pokojové teploty, zbavíme vnějších parazitů (blech, klíšťat apod. – doporučujeme konzultovat s veterinárním lékařem) a nakrmíme.
Krmení: ježky je možné krmit kvalitními kočičími (nikoliv psími!) konzervami či granulemi, vařeným kuřecím nebo hovězím masem s přílohou (rýže, vločky, těstoviny – např. vlasové nudle), dále mohou dostat vařené vajíčko, občas dětský piškot, strouhaný nízkotučný sýr či tvaroh. V žádném případě nesmí konzumovat: kořeněné a solené potraviny, uzeniny, smažené a pečené potraviny, mléko, vařené brambory, mořské ryby. Ježka můžete za určitých podmínek chovat přes zimu doma. Chov, zazimování a přípravu na jarní vypuštění však každopádně konzultujte s odborníky z nějaké záchranné stanice pro volně žijící živočichy či z útulků pro ježky nebo také s námi v Nadaci. Můžete se na nás kdykoliv obrátit telefonicky nebo písemně (emailem či dopisem).
Krásný příklad, kdy ježek potřebuje pomoc, naleznete zde.

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/918/czech/clanek/mladata-jezku-na-podzim/