MLÁĎATA JEŽKŮ NA PODZIM

07.10.2014

MLÁĎATA JEŽKŮ NA PODZIM  JAK JIM POMOCI?

S blížícím se podzimem se můžeme v přírodě setkat s malými ježky, kteří potřebují naši pomoc, aby přežili zimu. Proto Vám nabízíme následující rady a informace, jak ježkům na podzim pomoci. 


Kdy pomoci?
Dojde-li ke zničení hnízda při stavbě nebo likvidaci křovin a slepá mláďata se nechtěně dostanou ven z bezpečí hnízda. Najdete-li od poloviny října mladé ježky o velikosti lidské dlaně či menší, kteří mají podváhu a nebudou schopni se zazimovat. V případě je-li mládě ježka zraněné či silně zamořené klíšťaty či vajíčky much.
Pomoc doma: slepá mláďata a mladé ježky s podváhou ihned předejte nejbližší záchranné stanici pro volně žijící živočichy, jejich odchov doma není možný. Starší ježky (obvyklé velikosti a váhy) zahřejeme, umístíme do pokojové teploty, zbavíme vnějších parazitů (blech, klíšťat apod. – doporučujeme konzultovat s veterinárním lékařem) a nakrmíme.
Krmení: ježky je možné krmit kvalitními kočičími (nikoliv psími!) konzervami či granulemi, vařeným kuřecím nebo hovězím masem s přílohou (rýže, vločky, těstoviny – např. vlasové nudle), dále mohou dostat vařené vajíčko, občas dětský piškot, strouhaný nízkotučný sýr či tvaroh. V žádném případě nesmí konzumovat: kořeněné a solené potraviny, uzeniny, smažené a pečené potraviny, mléko, vařené brambory, mořské ryby. Ježka můžete za určitých podmínek chovat přes zimu doma. Chov, zazimování a přípravu na jarní vypuštění však každopádně konzultujte s odborníky z nějaké záchranné stanice pro volně žijící živočichy či z útulků pro ježky nebo také s námi v Nadaci. Můžete se na nás kdykoliv obrátit telefonicky nebo písemně (emailem či dopisem).
Krásný příklad, kdy ježek potřebuje pomoc, naleznete zde.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist