Kde se stala chyba?

18.09.2003

Pokud vycházíme z přirozeného chování psí smečky, zjistíme, že něco takového není nijak proti psí přirozenosti a při chybách v utváření „rodinné“ smečky a v socializaci psa se něco takového stát může. Jsou to často chyby, které si majitel ani neuvědomí, chyby, které nerespektují správnou psí komunikaci a hierarchii psí smečky. Zajímavý rozbor možností, proč může pes něco takového udělat, najdete také na stránce http://pes.eunet.cz, v článku paní Dagmar Ruščákové, doporučujeme k přečtení.

Každý, kdo se rozhodne sdílet svůj život se psem, si musí uvědomit, jak obrovskou odpovědnost tím na sebe přebírá. Je plně odpovědný za to, co svému psu vštípí, jak se s ním naučí komunikovat a jak ho začlení do lidské společnosti. Musí si uvědomit, jaká ničivá síla se v čelistech (ale i v celém těle) jeho psa skrývá, musí si být vědom toho, že je jen na něm, aby tuto sílu nasměroval správným způsobem a nedopustil jakékoliv selhání. Každá chyba ve výchově a v socializaci psa se může vymstít. Stejně tak se může vymstít i chyba ve volbě vhodné velikosti a plemene psa.

Stoprocentní obezřetnost a opatrnost je třeba při soužití a kontaktu psa s malým dítětem, přesto při dodržování určitých zásad a principů může být toto soužití bezproblémové a pro obě strany prospěšné a velmi obohacující.

  1. Nikdy, ani na jedinou minutu, nenechávejte malé dítě se psem bez dozoru! Malé dítě často neodhadne své pohyby, může být i nechtěně kruté a pes se může přirozeně bránit či „své“ dítě potrestat jako štěně ve smečce – co však neublíží štěněti s hustou vrstvou chlupů, může vážně ublížit jemnému dětskému tělíčku!
  2. Pokud přijde do rodiny dítě již k dospělému psu, dovolte psu, aby nový „přírůstek“ přijal do smečky – nechte ho dítě prohlédnout, očichat, olízat, dovolte mu být přítomen všemu dění kolem dítěte. Zachovávejte mu stále stejnou přízeň a neodsouvejte ho na vedlejší kolej, věnujte se mu jak dříve, aby necítil, že ho nový „vetřelec“ vytlačuje z jeho pozic
  3. Ujasněte psu jeho „postavení ve smečce“ – dodržujte základní principy chování nadřízených členů smečky, korigujte chování svého psa vůči dítěti, ale nechtějte po něm, aby do určitého věku bral malé dítě jako sobě nadřízené – bude je chránit, bude k němu tolerantní, ale nebude ho prozatím brát jako nadřízeného ve smečce! To přijde při správných vztazích v rodině a správné socializaci psa přirozeně samo s přibývajícím věkem dítěte. Dítě úměrně jeho věku a chápání korigujte v jeho chování ke psu, buďte spravedliví a nedovolte dítěti jakékoli projevy hrubosti ke psu.

Při dodržování těchto zásad by se soužitím dítěte a psa neměl být problém, vyrostly celé generace dětí a psů ve vzájemném láskyplném a hlubokém vztahu, který je ovlivnil na celý život.

 

V sekci Tiskové zprávy najdete nová vyjádření Státní veteriární správy k tomuto tématu.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist