Ochranazvířat.cz: BBC: WWF bojuje za hrochy v Kongu (Ekolist, 1.9. 2003)

PRAHA/KONGO (EcoMonitor) - Světový fond na ochranu přírody (WWF) volá po okamžité akci na záchranu hrochů. Varování přichází v době, kdy v Národním parku Virguna v Demokratické republice Kongo sčítání prokázalo, že zde přežívá pouhých 1300 kusů hrochů, což znamená pokles populace o 95 % za posledních 30 let. Podle WWF je na vině vysoká poptávka po hroších zubech na světovém nelegálním trhu se slonovinou a zabíjení pro maso během občanské války.
Ochránci zvířat chtěli původně jen získat přístup do národního parku, aby zjistili, jaké škody napáchaly roky bojů během občanské války. Jaké však bylo jejich překvapení, když našli pouhých pár stovek kusů, místo 29 000 hrochů, kteří zde žili od sedmdesátých let. "WWF se domnívá, že pokud nebude obchod se slonovinou přísně kontrolován a okamžitě se neskoncuje s pytláctvím, hroši budou ohroženi vyhynutím," říká ředitelka Mezinárodního programu pro biodiverzitu WWF Susan Lieberman.
Zpráva WWF varuje, že devastace hroší populace bude mít také neblahý vliv na lokální stavy ryb, což nutně změní životní návyky místních lidí. Stovky tun životně důležitých živin v místním sladkovodním ekosystému, jako je Lake Edward v centru parku, které zásobuje vodou na 20 000 lidí, ubývají den co den. Stejně tak začíná chybět i hroší chuť na trávu. Spásaní travin totiž pomáhá nejen porostům samým, ale otevírá cesty k vodě pro ostatní zvířata.
Park Virguna je nejstarším chráněným územím v Kongu a pokrývá plochu 790 000 hektarů, včetně tří velkých jezer - na severu Lake Albert, Lake Edward ve středu a Lake Kivu na jihu. Území leží na východní hranici Konga sousedící s Ugandou a Rwandou a teprve tento rok se dostalo pod společnou ochranu WWF a Institutu ochrany přírody Konga (ICCN). Přestože je situace alarmující, obě organizace jsou přesvědčeny, že dubnové příměří, které ukončilo čtyřleté prolévání krve, je dostatečnou zárukou zlepšení. Nově zformovaná státní správa by měla mít dostatek pravomocí k zavedení rozumného hospodaření i ochrany přírodních zdrojů v této třetí největší africké zemi.
Podle textu BBC News Online 29. 08. 2003.
Hugo Charvát

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/89/czech/clanek/bbc-wwf-bojuje-za-hrochy-v-kongu-ekolist-1-9-2003-/