Kastrace kanečků

25.06.2012

Kastrace prasat

V poslední době s mezinárodní organizace zabývající se ochranou zvířat intenzivně věnují i problematice kastrací malých kanečků.


Proč je toto téma zajímavé a důležité? Kastrace kanečků je v Evropské unii běžnou praxí v zemědělských podnicích z několika důvodů. Lidé jsou zvyklí na chuť a vůni vepřového masa a maso nekastrovaných kanců přeci jen chutná a voní jinak a zákazníci ho nejsou ochotni akceptovat. Také se kastrací předchází projevům agresivity u mladých samečků, což je samozřejmě ve velkokapacitních chovech velmi důležité. Chov kanečků vyžaduje větší péči a specifické podmínky.


Zásadní problém, který trápí evropské ochranáře, je, že kastrace se provádí většinoupoměrně brutálním způsobem bez anestezie a následného kvalitního ošetření. Proto v první fázi nevládní organizace tlačí na evropskou legislativu, aby kastrace kanečků byly prováděny náležitě za celkové anestezie a následné dlouhodobé analgezie (podávání přípravků proti bolesti). To se už z velké části podařilo, od ledna 2012 je kastrace bez anestezie v zemích EU zakázána.

(c)Dreamstime

Probíhají také studie a výzkumy, týkající se této problematiky. Na srpen 2012 je naplánována studie mezi zákazníky, v září 2012 bude k této problematice mezinárodní workshop.


WSPA předkládá kvalitní vědecké podklady řešící možné alternativy této kruté praktiky a cílem je od roku 2018 kastrace kanečků zcela zakázat. Do té doby jsou navrženy alespoň šetrnější alternativy a rozvíjí se osvěta mezi zákazníky, která vysvětluje situaci a jednotlivé možnosti a přesvědčuje i o kvalitě masa mladých kanečků. Šetrnější alternativy v současné době spočívají například v celkové hluboké inhalační anestezii při zákroku a následné kvalitní analgezii a speciální péči při rekonvalescenci, existují a zkoumají se i možnosti chemické kastrace.

Vice informací můžete najít v angličtině na:

http://eurogroupforanimals.org/what-we-do/category/farm-animals/pig-castration

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist