Tisková zpráva - Členské státy vítají strategii Evropské unie na zlepšení péče a zacházení se zvířaty

20.06.2012

Tisková zpráva

Brusel, 18. června 2012

 

Členské státy vítají strategii Evropské unie na zlepšení péče a zacházení se zvířaty, ale vybízejí Komisi, aby se problematikou zabývala ještě důrazněji a jednala v praxi


Při dnešním setkání Evropských ministrů zemědělství v Lucemburku, pod vedením dánského předsednictví, jednohlasně přijali závěry rady, týkající se Evropské strategie na zlepšení péče a zacházení se zvířaty a jejich ochranu při transportech. Je to pozitivní krok kupředu, tato strategie stanovuje evropskou politiku v této oblasti do budoucnosti a tak zajišťuje, že péče o zvířata v Evropě odpovídá názoru a pohledu většiny Evropanů na to, jak se se zvířaty zachází.

Tyto závěry zahrnují různé aspekty strategie, ale kokrétně zdůrazňují:

 

  • Důležitou provázanost mezi zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat.
  •  Potřebu prosazovat welfare - pohodu zvířat, aby se takový přístup stal v budoucnu samozřejmostí.
  • Potřebu více legislativních i nelegislativních opatření, protože sami spotřebitelé se se všemi výzvami nevypořádají.
  • Je důležité, aby péče o zvířata byla začleněna do ostatních odvětví, jako je běžná zemědělská politika nebo ochrana životního prostředí.
  • Potřeba vzít v úvahu životní pohodu koček a psů v právních normách.
  • Mezinárodní obchod musí zajistit ekvivalenci norem pro veškeré   dovážené produkty.

Sonja Van Tichelen, ředitelka společnosti Eurogroup for Animals blahopřála dánskému předsednictví za vedení této důležité debaty a řekla: “Tím, že Rada přijala tyto závěry vyslala Komisi opravdu silný vzkaz, že Evropská unie potřebuje tvrdě zapracovat na zlepšení péče o zvířata a ve svém snažení vytrvat. Je více než jasné, že členské státy a jejich občané očekávají, že v této záležitosti bude uděláno více, než zatím Komise navrhla ve své strategii !”

 “Sdílíme názor některých členských zemí, jako jsou Nizozemí, Belgie, Rakousko, Dánsko a Spojené Království, které vyjádřily zklamání, že Rada nebyla schopna souhlasit s návrhem, aby znovu přezkoumala legislativu týkající se převozu živých zvířat, i přesto, že zpráva komise potvrdila, že tato legislativa se již dále neshoduje s posledními vědeckými poznatky. Jsme též rádi, že dánský ministr, který vyzval Komisi, aby znovu projednala zavedení legislativy pro zvířata, která nejsou v současné době chráněna zákonem, jako je mléčný skot. Budeme i nadále vyvíjet nátlak na komisi, aby jednala," dodala.


Pro více informací volejte:

Martyn Griffiths, na 0032 (0)2 740 08 23 nebo napište email: m.griffiths@eurogroupforanimals.org

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist