Plzeňští ochránci přírody sčítají poštolky a žádají o pomoc (Ekolist, 8.7. 2003)

PLZEŇ (ČTK) - Ochránci přírody začínají v těchto dnech sčítat plzeňské poštolky. Ve městě hnízdí několik desítek párů těchto dravců, ucelený přehled o počtu hnízd ale zatím chybí. Ochránci přírody proto už druhý rok oslovují obyvatele Plzně, aby jim se sčítáním pomohli, řekl dnes ČTK Jaroslav Hruška z Českého svazu ochránců přírody. Právě v těchto dnech je podle něj nejlepší doba na sčítání těchto dravců, protože se drží kvůli mláďatům na hnízdech a v okolí.
V současné době jsou na většině hnízd mláďata, někde již vylétla. Na svoji
přítomnost upozorňují hlasitým křikem. "Většina Plzeňanů, kterým poštolky hnízdí v okolí, jistě o jejich přítomností vědí. Pro ochránce přírody jsou důležitá všechna pozorování," zdůraznil Hruška. Pozorovatelé podle něj nemusí posílat jen prokázaná hnízdění, stačí například i nahlásit výskyt ve stejné lokalitě. "Samozřejmě přesnější data o počtu mláďat či vajec jsou vítána," uvedl Hruška.
Ochránci chtějí vědět, kolik párů těchto nejmenších a v republice i nejhojnějších dravců ve městě a okolí přebývá. Původním hnízdním prostředím byly pro poštolky skály, nyní si stále častěji k hnízdění vybírají hnízda jiných ptáků na stromech či elektrických stožárech. "Ve městě hnízdí hojně ve vikýřích, světlících, výklencích budov, na balkonech či v truhlících na květiny," popsal Hruška.
Informace o poštolkách mohou lidé předávat ornitologům prostřednictvím dotazníku na internetových stránkách http://www.csop-plzensko.cz, nechat vzkaz na telefonu 377822744, případně poslat zprávu na adresu ČSOP ZO 26/02, Malesice 115, 330 33 Město Touškov.

Zdroj: Ekolist

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist