Vyjádření Nadace na ochranu zvířat k článku „Nemoc šílených koťat“, zveřejněném v časopisu Týden č. 6/2012

obalkaNadace na ochranu zvířat odmítá zavádějící a senzacechtivý název článku „Nemoc šílených koťat“, který byl použit na titulní straně časopisu Týden č. 6/2012. Jedná se o snahu redaktora bulvárním způsobem zaujmout potenciální čtenáře. Touto svou snahou však bohužel jen vyvolává paniku, která může mít pro kočky neblahé následky.

 

Článek „Vetřelec ve vašem mozku“, který je postaven jako rozhovor s Prof. RNDr. Jaroslavem Flegrem, CSc., se zabývá problematikou nákazy toxoplazmózou. Sám zpovídaný vědec Prof. Flegr v článku uvádí, že s chovem koček nákaza toxoplazmózy tak úplně nesouvisí a byla by chyba se koček zbavovat. K nákaze dochází hlavně při kontaktu s trusem koček, z důvodu nedostatečné hygieny, kdy se jedinec nakazil tím, že snědl zeleninu, která byla trusem nebo močí kočky kontaminována a nebyla dostatečně omyta. Dalším důvodem nákazy může být ochutnávání syrového masa.


Název zveřejněný na titulní straně časopisu naprosto neodpovídá názvu a obsahu článku „Vetřelec ve vašem mozku“, který čtenář v časopisu najde. Lidé, kteří článek nečetli a informaci převzali jen z názvu článku na titulní straně časopisu, mohou dojít k závěru, že existuje jakási nebezpečná a nakažlivá „Nemoc šílených koťat“, což může mít negativní vliv na veřejné mínění ve vztahu k populaci koček. Z tohoto důvodu žádáme šéfredaktora časopisu Týden, aby celou věc uvedl na pravou míru v dalším čísle časopisu Týden.

 

K tématu toxoplazmózy uvádíme následující základní informace:
Toxoplazmy jsou prvoci (Toxoplasma gondii), jejichž cystami se mohou infikovat lidé, kteří se s nimi dostali do kontaktu např. konzumací zeleniny kontaminované trusem či močí nemocných koček nebo po pozření syrového masa. Nejzávažnější problémy mohou mít děti a zejména těhotné ženy, kdy horečkami doprovázené onemocnění může poškodit i plod. Nakažení toxoplazmózou je možné nepřímo z vnějšího nečistého prostředí, v němž se vyskytovaly nemocné kočky, ale i při práci na zahradě nebo přímo při porcování a ochutnávání syrového masa před jeho kuchyňskou úpravou. Je třeba uvést, že jinou nemocí neoslabený organismus se s nákazou vyrovná a překoná ji často jako „běžné chřipce podobné onemocnění“. Obranou proti nákaze toxoplazmózou je důsledná hygiena a také to, že se potrava vždy důkladně opláchne a pokud je to možné tak i tepelně upraví, to znamená povaří, propeče nebo také zmrazí. 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist