Francie: Justice přitvrdila proti pašerákům psů ze střední Evropy

09.04.2003

Mezi odsouzenými se minulý týden ocitl i největší francouzský dovozce domácích mazlíčků Francis Duprat, kterému soud v Angouleme vyměřil šest měsíců vězení s podmínečným odkladem a 13.500 eur (asi 432.000 korun) pokuty za pašování štěňat z Česka a Polska.
Duprat podle tribunálu dovezl na konci minulého století do Francie ilegálně na 40.000 psích mláďat, která pocházela hlavně z českých a polských farem. Šlo především o pitbully, rottweilery a labradory, kteří měli zfalšované doklady. Falzifikáty činily štěňata staršími, než byla ve skutečnosti, a mnohým tak chybělo nezbytné očkování proti vzteklině. Za podíl na pašování psů byli společně s Dupratem odsouzeni i tři veterináři.
V době, kdy se hlavní francouzský dovozce domácích mazlíčků zpovídal před soudem, se podařilo vyšetřovatelům v Remeši po třech letech pátrání uzavřít podobný případ, jehož stopy vedou pro změnu na Slovensko a do Maďarska. Zdejší psí farmy, které jsou podle deníku Le Parisien v rukou místních mafií, také po tranzitu přes Belgii zásobovaly příliš mladými štěňaty francouzský trh. Na něm se ročně prodá milion psů.
Šest francouzských chovatelů společně se dvěma veterináři, kteří ze Slovenska a Maďarska podle remešské policie dovezli několik tisíc psů, falšovali nejen věk zvířat, ale i jejich původ. Francouzský rodokmen tak získal například i slovenský kříženec, který se pak prodal za 762 eur (asi 24.400 korun). Výhodné je však obchodování i se skutečně čistokrevnými psi. Podle některých odhadů přijde zvíře na obří farmě ve střední Evropě na 160 eur, ale ve Francii se obratem prodá za 1000.
Asociace proti pašování domácích zvířat (ANTAC) odhaduje, že se ve Francii ročně prodá na 100.000 štěňat, která jsou ilegálně dovezena ze střední a východní Evropy.
Hlavním překladištěm mláďat, která jsou mnohdy kvůli nekvalitnímu hromadnému odchovu a strastiplné cestě ve velmi špatném stavu, je Belgie. Sem se podle remešských vyšetřovatelů jezdí zásobovat zhruba stovka francouzských prodejců a velkých chovatelů psů. V zemi je totiž možné prodávat už psíky starší šesti týdnů, zatímco do Francie je možné dovážet štěňata starší čtyř měsíců, která mají očkování proti vzteklině.
(zdroj: EKOLIST)

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist