Kachny ve městech mají občas potíže dostat se k vodě

Potkat ve městě kachní rodinku není v tuto dobu nic výjimečného.

Například jen v Praze žije na 500 párů tohoto vodního ptáka. Kachna, která své potomky často vychovává ve vnitroblocích, se ale někdy nemůže dostat k vodě - vrata z dvorku na ulici totiž bývají přes noc zavřená.
"Právě noční dobu si kachna vybírá k přesunu k vodě. Pokud jim lidé chtějí pomoci, ať nechají přes noc otevřená vrátka," doporučuje Marcela Mikesková z Českého svazu ochránců přírody. Pokud se obyvatelé měst obávají zlodějů, je možné udělat do dvířek otvor. Poslední variantou je odchyt - kdo si na to troufá sám, musí nejdříve chytit kachnu a pak mláďata. Při vypouštění na vodu je postup opačný.
Tuto variantu ale ochránci přírody nedoporučují. "Často se totiž stane, že kachna uletí a už ji nechytíte," vysvětlila Mikesková. Lidé, kteří ve svém okolí narazí na kachny, které se nemohou dostat z městské zástavby k řece či rybníku, by se měli obrátit na Český svaz ochránců přírody ve svém regionu. Pracovníci Národní sítě stanic pro handicapované živočichy si už se zvířaty poradí.
Loni například odchytávali kachny v pražské Františkánské zahradě, v níž se uhnízdily a pak se nemohly dostat ven. V normálních podmínkách ale není pro kachnu žádný problém dostat se bezpečně k vodní ploše. Počká si na noční klid a pak se s mláďaty vydá třeba na dvoukilometrový pochod. Jednou se kachna zabydlela v blízkosti sídla dopravního podniku v Holešovicích. Odtud převedla svá mláďata bez problémů k Vltavě, a to i přes rušnou křižovatku.
Stanice pro handicapovaná zvířata fungují po celé zemi a slouží nejen pro odchyt, ale i jako nemocnice pro divoce žijící živočichy. Například loni bylo v těchto střediscích ošetřeno téměř 7000 zvířat, do volné přírody se vrátilo 3687 živočichů. Do center se dostalo 162 kachen, zpátky do svého přirozeného prostředí se jich dostalo 138.
(zdroj: EKOLIST)

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist