Pes Sklář

SKLÁŘ

Dne 17. 8. 2010 byli pracovníci Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně přivoláni do obce Líčkov, spadající pod obecní úřad Liběšice v okrese Louny, kde byl nahlášen poraněný pes. Po příjezdu našli psa plemene šarpej, asi 3-4 roky starého, s hlubokými řeznými ranami na krku a nohách. Ležel v louži krve a vypadal velmi špatně. Poté však viděl, že se k němu blíží neznámí lidé, proto před nimi začal v hrůze ustupovat. Přesto se ho podařilo chytit, aniž by mu byly rány na krku nějak více narušeny. Byl okamžitě převezen do veterinární ordinace v Postoloprtech, kde mu byly všechny rány v narkóze ošetřeny a zašity.

V útulku dostal jméno Sklář (pracovní číslo 2460), podle pravděpodobného způsobu útěku přes zavřené okno. Nebo mu byla skleněná tabulka o hlavu přeražena. Na zadních nohách měl již starší zahojené řezné rány.

Sklář byl silně zablešený a z očí mu tekl hnis. Jak se ukázalo, horší než rány na těle byly rány na psychice. Pes na všechny reagoval ze začátku agresivně. Pomocí piškotů si pomalu získával zpět důvěru k lidem. To bylo důležité pro jeho doléčení řezných ran a mazání mastičky do očí. Byla mu nasazena i antibiotika, aby se dalo lépe s infekcí a záněty bojovat. Po dokončení základní léčby mohl být také očkován proti vzteklině.

Na Skláře byl v průběhu jeho pobytu v útulku poskytnut finanční dar ze sbírky. Tyto peníze šly na další zdravotní léčení. Byl mu udělán podrobný rozbor krve. Dále byla provedena operace očních víček. Jeho řasy ho škrábaly do očí, ale bohužel už ani operace nepomohla, proto má Sklář i nadále částečně zničený zrak. Záněty očí však ustoupily a pes se i přestal tolik bát.

I přes veškerou snahu pracovníků útulku nezískal ani po delším čase ke každému důvěru a měl tendence občas z ničeho nic na některé lidi agresivně „vystartovat“. Ze začátku se bál rychlých pohybů a očekával stále výprask. Pokud jej chtěli pohladit, krčil se a s hrůzou čekal, co se mu stane. Dnes už je to daleko vyrovnanější pes a jen občas se v něm zase projeví strach. To se však dá přisuzovat jeho horšímu zraku.

Sklář je jako pravý šarpej povahově oříšek. Ke každému se chová trošku jinak. Respektuje především autority. Například s někým jde na procházku třeba na půl dne, s jiným se po chvilce otočí a chce zpět do kotce. Je to spíše pes samotář a ostatní psy zase tolik moc nemusí, ale konflikty nevyhledává. První týden v roce 2011 mu byl udělán opět rozbor krve. Vše měl v pořádku, jen má nižší hladinu bílkovin. I když dobře jí, tak je malinko pohublý. Proto musí dostávat zátěžové granule, aby se mu zase hladina bílkovin spravila. Potřeboval by zkušeného majitele, který by se mu individuálně věnoval, a jistě by zase narostla jeho svalová hmota a celkově by jistě pookřál. Svou potřebu vykonává venku na procházce, v kotci jen v nejvyšší nouzi. Nejspíše je tedy zvyklý na život v bytě či domě.

Nadace na ochranu zvířat použije Vaše finanční příspěvky na zajištění kvalitního zátěžového krmiva, které nutně potřebuje, na veterinární a další péči o Skláře a na jeho pobyt v útulku do té doby, než se pro něj najde nový domov. 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist