PES GASTON

GASTON

Dne 15. 12. 2010 byla Městská policie Ostrava přivolána k odchytu psa, uvázaného v prostorách úřadu radnice ve Slezské Ostravě.

Evidentně zubožené a silně zapáchající zvíře uvázal dosud neznámý člověk na chodbě radnice. „Naši úředníci si toho všimli těsně před koncem pracovní doby. Pes byl přivázán na třímetrovém řetězu na kliku dveří od záchodu a šel z něj strach. Úředníci se kolem něj báli odejít domů. Pes strašně páchl, byl agresivní, silně zanedbaný a vyděšený…“, řekla mluvčí radnice Marie Stypková s tím, že úředníci dali zvířeti vodu a zbytky jídla, zatímco čekali na příjezd strážníků městské policie.

Po příjezdu na místo zjistila odchytová služba městské policie, že se jedná o křížence rotvajlera starého cca 4 roky. Dále zjistila, že pes má po celém obvodu krku hluboko zařezaný kovový řetěz (jako obojek) a pod ním hlubokou krvácející hnisavou ránu. Po tomto zjištění převezla policie zraněného psa do městského útulku v Ostravě - Třebovicích.

Po přijetí do útulku pes absolvoval veterinární vyšetření. Prohlídkou bylo zjištěno, že pes má kolem krku 2x omotaný kovový řetízkový obojek, zajištěný šroubem a drátem, místy zařezaný až 2 cm hluboko do masa. Na tomto „obojku“ byl připevněn 3 m dlouhý řetěz jako „vodítko“. Celá rána silně krvácela a zapáchala hnilobným rozkladem, přičemž zranění psovi způsobilo silný otok hlavy.

Pracovníci útulku se ihned snažili psovi uvolnit zařezaný řetěz, avšak pes se choval tak agresivně, že ho museli držet na odchytové tyči, tudíž se jim podařilo odstranit pouze šroub a drát. Nakonec byli nuceni přivolat hasiče z nedaleké jednotky HZS, díky jejichž zásahu a zejména technice se podařilo řetěz odstranit. Po celou dobu manipulace s řetězem (v trvání cca 40 minut) pes trpělivě snášel bolest, jako by chápal, že se mu lidé snaží pomoci. Po odstranění řetězu provedla veterinární technička ošetření rány desinfekčními prostředky a poté byl pes umístěn do připraveného karanténního kotce. Pes dostal jméno Gaston.

Druhý den byl Gaston z útulku převezen na veterinární kliniku, kde byl celkově vyšetřen a následně v celkové anestézii ošetřen veterinárním lékařem. Ošklivá rána vedla po celém obvodu krku. Okolí rány veterinář vyholil, poté odstranil nekrotickou tkáň a následně ránu ošetřil hojivou mastí. Veterinář podal Gastonovi injekčně utišující prostředky a silná antibiotika. Tato léčba pokračovala až do úplného zhojení rány. V současné době je rána na krku zhojená a jizva pomalu začíná zarůstat srstí. Pes byl vakcinován a zbaven vnějších i vnitřních parazitů.

Gaston se stále nachází v městském útulku v Ostravě - Třebovicích, kde je o něj dobře pečováno. Jeho chování se postupně zlepšuje. V současnosti je Gaston kontaktní, na své ošetřovatele si zvykl a je rád za každé pohlazení. Přirozeně si však ponese psychické následky traumatu, které prodělalo každé týrané zvíře.

Dne 18. 1. 2011 končí Gastonovi karanténa, po níž bude připraven k předání do opatrovnické péče. Útulek se pokusí najít Gastonovi nového pána, který se o něj postará lépe než ten předchozí. Gaston potřebuje někoho, kdo má již určité zkušenosti s podobným plemenem (molossoidní / dogovití psi) a je tudíž schopen jeho výchovu a výcvik zvládnout. Nepotřebuje jen soucitného člověka, který by si jej vzal pouze pro jeho smutný příběh a pohnutý osud. Jedná se o psa plného temperamentu, který potřebuje pracovat - tj. cvičit, mít dostatek pohybu a volnočasového vyžití (hra, sport). Pro svého pána a pamlsek rád udělá cokoliv. Jen ležet na gauči nebo v kotci by mu určitě neprospělo.

Nadace na ochranu zvířat použije Vaše finanční příspěvky na úhradu veterinárního ošetření, zajištění kvalitního krmiva, na pobyt a péči o Gastona v útulku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist