Ochranazvířat.cz: Vrabci pomalu ale jistě mizí i z pařížských ulic a parků

Populace vrabců neklesá jenom v Británii či České republice, ale také ve Francii.

Podle posledního sčítání jich za posledních čtyřicet let ubylo na ulicích a v parcích Paříže alespoň 180.000. Nyní jich v metropoli nad Seinou žije zhruba 320.000.
"Pokles je sice zdánlivě slabý, ale pravidelný. Při současném tempu se může stát, že kolem roku 2050 nebude v Paříži jediný vrabec," tvrdí Christian Galinet z Klubu přírody a životního prostředí departementu Ile-de-France.
Jeho členové po celý loňský rok prováděli registraci vrabců ve všech koutech Paříže. Při neobvyklé operaci neměli o zábavu nouze, neboť spousta lidí si je pletla s realitními agenty. "Kvůli tomu, že jsme byli vybaveni bloky a dalekohledy, se domnívali, že pátráme po volných bytech," uvedl Galinet.
Zjištění, že i v Paříži ubývá vrabců, jej nepřekvapilo. Tito ptáci totiž mizí po celé Evropě, včetně ČR. "V Londýně už takřka zmizeli," tvrdí Galinet. Podle různých studií vrabčí populace klesá i ve Skandinávii, Belgii, Nizozemsku či Německu.
Příčiny tohoto jevu zatím nejsou jasné. Existují sice různé teorie, žádná z nich ale podle expertů nedává jednoznačnou odpověď na důvod ubývání vrabců. Čeští ornitologové dokonce vrabce vyhlásili ptákem roku 2003.
Podle londýnských specialistů by mohlo být na vině používání bezolovnatého benzinu, které má negativní dopad na množení hmyzu ve městech. Galinet se domnívá, že důvodem by mohlo být spíše zbytečně velké používání pesticidů, které slouží k hubení škodlivého hmyzu.
(zdroj: EKOLIST)

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/71/czech/clanek/vrabci-pomalu-ale-jiste-mizi-i-z-parizskych-ulic-a-parku/