IMCO VČERA VZKÁZALA EUROPARLAMENTU: EU MUSÍ CHRÁNIT TULENĚ!

IMCO včera vzkázala europarlamentu: EU musí chránit tuleně!

Tisková zpráva o. s. Svoboda zvířat, 3. 3. 2009 Plzeň

                V pondělí 2. března 2009 zasedal Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (Internal Market and Consumer Protection Committee, IMCO), který je hlavním ze 4 výborů projednávajících návrh zákona zakazující obchod s tuleními výrobky v EU. „Na výsledky jednání tohoto výboru jsme čekali velmi netrpělivě, neboť právě ty budou mít pravděpodobně největší vliv na pozdější rozhodování europoslanců v Europarlamentu.“ říká Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat, které v ČR koordinuje kampaň Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, a dodává: „Toto jednání bylo velmi důležité také v tom, že členové IMCO jednali o návrhu zpravodajky Diany Wallis, která namísto úplného zákazu obchodu s tuleními výrobky v EU navrhovala tzv. systém označování, v rámci nějž by veškeré produkty z tuleňů měli být označeny podle toho, zda bylo zvíře zabito humánním způsobem či nikoli.“

                Podle organizace na ochranu zvířat IFAW (International Fund for Animal Welfare) však není reálně možné označit výrobky podle způsobu zabití zvířete, ze kterého pocházejí. Jedním z důvodů je například to, že v každém systému značení existují problémy s verifikací, obzvláště v situaci, kdy jsou kůže zpracovávány pohromadě. V některých případech je možno využít DNA analýzu nebo identifikaci chlupů (například co se týče psích a kočičích kožešin), v případě tuleních výrobků však není možné ověřit, zda byl konkrétní tuleň zabit „humánním“ způsobem.

                „Členové IMCO včera velkou většinou zamítli také návrh částečného zákazu obchodu s tuleními výrobky, a Evropskému parlamentu tak doporučili přijmout úplný a bezpodmínečný zákaz s výjimkou pouze pro místní Inuity, z čehož máme samozřejmě obrovskou radost.“ vysvětluje Popp. 

                Největší komerční lov v Kanadě začíná každoročně na přelomu března a dubna. Ochránci zvířat již dlouhodobě upozorňují na brutalitu, s níž jsou bezbranná zvířata, především mláďata, zabíjena. Tuleni se loví hlavně kvůli svým kožešinám. Europoslanci budou o zákonu hlasovat 1. dubna 2009. Národní zákazy již nyní platí například v Belgii, Holandsku či Slovinsku. Více informací se dočtete na www.protisrsti.cz.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist