Mezinárodní den zvířat

30.09.2008

Mezinárodní den zvířat v Toulcově dvoře
Dne 4.10. 2008 proběhla v Toulcově dvoře v Praze - Hostivaři oslava Mezinárodního dne zvířat.
Program této akce byl velice zajímavý, obsahoval např. ukázky záchranářského výcviku psů a výcviku asistenčních psů, přehlídku sov, dále koní městské policie, jízdu na huculských koních, besedy a stánky s tvořivými dílnami. Bylo samozřejmě možné prohlédnout si i celý areál Toulcova dvora a seznámit se s jeho obyvateli – hospodářskými zvířaty českých plemen, o něž je zde dobře pečováno. Na programu byl také křest nedávno narozeného telátka. Krásné hnědé Cecilce přeje Nadace na ochranu zvířat dlouhý a spokojený život.

Program za Nadaci na ochranu zvířat připravila Alena Heinová, novinářka a publicistka, která na místě spolu s dětmi a podle jejich námětů vytvořila následující pohádku / povídku.

Pohádka – autor textu Alena Heinová

Vybrali jste si pohádku?
Napíšeme ji do řádků.
A aby byla správná tečka,
napíšeme ji do srdéčka.
Na pomoc si rozum zavoláme
a taky s ním na pomoc se dáme.


Tahle pohádka, spíš vlastně povídka, vznikla proto, že děvčátko Hanička a její kamarádka přišly povědět, koho mají rády. A tak je to příběh


O SAFÍKOVI.

Když se Safík narodil, bylo to takové klubíčko, které za sebou nechávalo loužičky, kníkalo a mělo velké bříško, měkké tlapičky a ze všeho nejraději spalo. Vlastně – ne nejraději. Ze všeho nejraději bylo, když ho Hanička hladila a mazlila se s ním. Ostatně Hance se to mazlení také moc líbilo.
Občas se na ni pejsek koukl a pomyslel si – oni tohle pejskové taky umějí, nejsou to žádní hlupáci a když mají to štěstí, že jejich kamarády jsou lidé také chytří a laskaví, naučí se spoustu věcí dobrých a potřebných pro život pejsků mezi lidmi a lidí s pejsky...Tak tedy Safík se podíval na Haničku a pomyslel si: takové mazlení, to je tuze  příjemná věc, ale co kdyby ta Hanička měla i něco na zub. Tuhle totiž sledoval, jak Hanička jedla něco voňavého a křupavého, ale jako maso a kostičky to nevonělo. Prý čokoláda. Jenže byla tu maminka, přinesla to, o čem jistě věděla, že psi mají jíst a udělá jim to dobře, ale čokoláda to určitě nebyla! Bylo to jídlo pro pejsky v konzervě. Safík si  pochutnal, pěkně se prospal a jak to často opakoval, rostl a rostl a taky se často vypravil do světa, protože to byl pejsek náramně zvědavý. Až moc! Jednou dokonce utekl i do lesa a měl hodně štěstí, že ho tam nenachytal pan myslivec. Ten by vůbec nebyl rád, protože pejsci do lesa nesmějí, a pokud ano, musí být se svým pánem a pěkně na vodítku. Jenže Safík na vodítku nebyl a mohlo to všechno moc špatně dopadnout...ale nedopadlo. Proč?
Protože Safík měl své kamarády. Nejen fenku Kikinu, kterou měl opravdu moc rád, ale i malé a velké kamarády mezi lidmi. Někdy se jim říká pánové. Prostě pejsek má své pány, tak se to říká. Ale moc pravda to není, protože to byli jeho kamarádi. Ti velcí byli docela moudří, protože věděli, co všechno pejsek ke spokojenému psímu životu potřebuje a dokázali se postarat, aby to také dostal. Malí lidé, tedy děvčátka a kluci, to všechno sice ještě nevěděli, ale jak plynul čas, oni rostli a učili se. Učili se, co bylo třeba, aby věděli o zvířatech i o lidech, aby se jim spolu dobře žilo. A naučili se to, co věděli dospělí, například to, že Safík nepotřebuje jen dobré jídlo a pití, čistou misku, pěkný a klidný pelíšek. Ale co vlastně tedy ještě potřebuje?

Tak se ještě podíváme na Safíka jako na útěkáře. Toho neukázněného pejska, co tak rád utíkal a lidé ho pak dlouho hledali, než ho našli a uchránili od spousty nepříjemných věcí, které ho mohly potkat. On totiž utíkal nejen za fenkou Kikinou, ale také proto, že se tak trochu nudil...A aby se pejsek nenudil a nezlobil, potřebuje si hrát. Stejně jako vy, děti.
A co potřebuje pejsek ze všeho nejvíc? To přece víte všichni! Potřebuje to, co potřebujete i vy, dobré kamarády, kteří ho neopustí, když potřebuje pomoc, pohlazení, pochopení.

Potřebuje lásku lidí, kteří se nechtějí stát jeho pány, ale chtějí být jeho kamarády.

Tak vidíte, tento příběh, který nám pomohly napsat děvčátko Hanička a její kamarádka, vlastně
                                                          NEMÁ KONEC !

Protože právě začíná další z příběhů, které spolu prožijí Hanička, Safík a jejich kamarádi.
A tak to má být!

Alena Heinová


JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist