Brusel chce humánnější zabíjení zvířat na jatkách

30.09.2008

Brusel chce humánnější zabíjení zvířat na jatkách

BRUSEL - Zvířata v Evropské unii by měla v budoucnosti při cestě na jatka trpět méně než dosud. Alespoň podle představ Evropské komise, která dnes zveřejnila návrh, jenž má vést k humánnějšímu zabíjení dobytka či drůbeže. Pro jatka však nepřináší změny usmrcujících či omračujících metod, ale podle diplomatických zdrojů ČTK zvyšuje spíše jejich administrativní zátěž. Oblíbených domácích zabijaček se navrhované opatření netýká vůbec.

Pokud by nové nařízení nakonec získalo podporu členských států EU, na každých jatkách by musela nově vzniknout funkce pro osobu, který by měl na starosti jen "blaho" zvířat. Každý členský stát by navíc musel zřídit jakési výzkumné centrum, které by mělo na starosti mimo jiné kontrolu jatek. "Společnost má povinnost zajistit, aby zvířata při cestě na jatka netrpěla stresem a celý proces pro ně byl bezbolestný," řekla novinářům eurokomisařka Andrulla Vasiliuová.

Na jatkách každý rok zemře 360 milionů prasat, ovcí, koz a dobytka. Počet usmrcených kusů drůbeže se počítá v miliardách. Dalších 25 milionů zvířat zemře nikoliv kvůli masu, ale kvůli své kožešině. Tyto čísla pravidelně vzbuzují pohoršení u nejrůznějších aktivistů, kteří snahu komise již přivítali, byť jim vadí, že nadále povoluje některé metody usmrcení či omráčení.

"Tyto návrhy jsou krokem správným směrem a pomohou milionům zvířat. V civilizované společnosti je nepřípustné, aby zvířata trpěla během svých posledních okamžiků," sdělila ČTK šéfka evropského sdružení Eurogroup for Animals Sonja Van Tichelenová.

Výtky, které aktivisté mají k některým metodám zabíjení či omračování, však komisní návrh neřeší. Vadí jim to zejména v případě drůbeže, která je často zabíjena v elektrické "koupeli" hlavou dolů. Tento způsob považuje za pochybný i Brusel, ale zatím jej nehodlá zakazovat. "Zvířatům to způsobuje stres, bolest a zranění," dodala Van Tichelenová.

Podle komise přitom existuje za tuto metodu náhrada, kdy je drůbež usmrcována plynem. Ta však stále nebyla vyvinutá pro malé a střední farmy, jichž je v unii většina. Náhrada naopak neexistuje za další kontroverzní metodu, kterou je omračování prasat oxidem uhličitým. Někteří vědci tvrdí, že prasata takto trpí nadměrným stresem, což se může projevit i na kvalitě masa.

Utrpení zvířat by podle Bruselu měl naopak zlepšit lépe proškolený personál na jatkách. Zaměstnanci by měli nově získávat certifikát, který má být jakýmsi potvrzením, že věnují dostatečnou pozornost "blahu" zvířat. Certifikát má platit celkem pět let a poté zaměstnanci mají být znovu přezkoušeni.

zdroj: ČTK

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist