Švýcarsko: Nový zákon na ochranu zvířat !

09.09.2008

Švýcarsko: Nový zákon na ochranu zvířat !

V pondělí 1.září vešel ve Švýcarsku v platnost nový zákon na ochranu zvířat. Tento zákon by měl ochraňovat domácí a hospodářská zvířata před izolací a nepřirozenými životními podmínkami.

Sociální zvířata, jako například morče, musí být chována minimálně v párech. Držet v osamění jedno morče, králíka, ptáka nebo podobné zvíře, je nyní zakázáno. Švýcarští farmáři musí aplikovat nový zákon také na hospodářská zvířata. Telata mohou být držena pouze ve skupinách a s výběhem.

Jsou také nové minimální velikosti stájí a klecí.

  • 0.5 m² pro dvě morčata
  • 14 x 30 cm pro nosnice (klecový chov je zakázán již 27 let)
  • 12 m² pro koně

 

Majitelé psa jsou povinni absolvovat vzdělávací kurz péče o psa, který zahrnuje jak teoretický, tak praktický trénink.

Kurz je povinný i pro starší dámy, které mají např. pouze pudla.

Krávy není dovoleno držet ve stáji déle než dva týdny v jednom kuse. Musí být minimálně 90 dní v roce chovány free-range, což zahrnuje 30 dní výběhu v zimě.

Hlodavci musí být drženi v prostředí, které nejvíce odpovídá jejich přirozeným potřebám. Musí jim být poskytnut materiál na hlodání a hobliny jako podestýlka.

Státní veterináři vysvětlují: „Úctu a respekt dlužíme i malým zvířatům.“

Vedle úcty k člověku švýcarská ústava zahrnuje také pojem „úcty k živé bytosti“.

zdroj:
Süddeutsche Zeitung, 28.08.08, www.sueddeutsche.de/

Uvolněte se, prosím, Jane Krausi :-)!

Sobotní večer rozsvítil Jan Kraus premiérou pořadu nové televizní sezóny na ČT 1–Uvolněte se, prosím! Nenáleží nám hodnotit, k čemu nejsme odborně zdatní, ale pořad, v němž se většině hostů spíše stáhne, než uvolní, patří nepochybně k perspektivním, protože budujícím na spolehlivé jistotě. Vždyť kdo by se v intimitě své domácnosti rád nepopásl na rozpacích, které inteligentní škodolibost páně Krausova spolehlivě vyvolá.

A tak nás, kteří nerozumíme možná televiznímu humoru, ale rozumíme zvířatům, neboť to jaksi vyplývá z našeho povolání, zamrzelo glosování fragmentu nového švýcarského zákona na ochranu zvířat, jak ji Jan Kraus předhodil publiku s jasným opovržením, cože za blbosti se to zase někde uzákonily. Protože švýcarský zákon, dost možná z nedostatku jiného uzákoňování, zakazuje – mimo jiné - vylévat rybičky do záchodu, zatímco prasata získávají privilegium omytí sprchou. Z informace k novému zákonu je jako terč vtipu vybráno to, co – vytrženo z kontextu – jako terč výborně obstojí.

Ale je škoda, že vtipný Jan Kraus volí takovouto „rekognoskaci“ terénu.Přečíst si celou informaci, možná i s ohledem na to, že kdysi věnoval pozornost zvířatům v celém televizním cyklu, poskytlo by Janu Krausovi i lepší příležitost pro vtipné glosování. Třeba by mu jako důvod k smíchu nepřišla možnost omýt prasata sprchou a uchovat je tak v čistotě, které jsou v přirozeném způsobu života zvyklá. Ale ano, je to tak. Prasata totiž vůbec nejsou špinavá, protože je to baví, nebo je to jejich přirozeností. Ve špíně a zahnojených chlévech je nutí žít člověk.

Ten skvělý Homo Sapiens, hlásající, že je-li člověk špinavý, tak je zkrátka jako prase. Zatímco žádné prase, pardon, se nedokáže tak zprasit, jako člověk. Dokonce i tam, kde mu možnost očistění není vůbec odepřena…Člověk si, pravda, už poražené zvíře pečlivě omyje, ba spaří, než ho pojí. A pokud někde dospěli zákonodárci k tomu,že by neškodilo omýt je párkrát ještě předtím, nám nepřipadá zase tak k popukání. Inteligence prasat, prokazatelně vyšší než z našich miláčků pejsků, je jim ovšem v péči člověka houby platná.Škoda, že je občas takto platná i člověku v jeho interakci s dalšími lidmi.

A pokud jde o ty rybičky v záchodě – ten zákon je vlastně nasměrován mnohem více k lidem, než k rybičkám. Nebo jen prase by vylilo živé či mrtvé rybičky do záchodu ?! :-)

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist