Za úhyn 237 prasat dostal farmář stotisícové sankce

09.09.2008

Za úhyn 237 prasat dostal farmář stotisícové sankce

Jihlava - Za úhyn 237 prasat na zemědělské farmě v Brzkově na Jihlavsku, který šokoval veřejnost na počátku června, veterináři a plemenáři uložili majiteli chovu Františku Jeklovi několikasettisícovou pokutu. Rozhodnutí si ovšem nepřevzal, stejně jako obvinění za týrání zvířat, informovala dnes ČTK krajská veterinární správa a jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. Muži hrozí až rok vězení.

Pokud Jekl nebude reagovat na opakovanou výzvu k převzetí verdiktu, budou po něm peníze vymáhat celníci. Policisté už dostali příkaz Jekla najít a obvinění mu předat osobně. Už jednou ho policie musela najít a předvést k výpovědi před veterináře. "Odpověděl na všechny dotazy a my jsme správní jednání ukončili a vydali rozhodnutí. Výsledkem je vysoká pokuta," řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc. Jeklovi hrozilo až půl milionu korun, přičemž sankce se podle informací ČTK pohybuje nad polovinou sazby. Od veterinářů ji dostal za to, že nenahlásil úhyn zvířat a nepostaral se o jejich neškodnou likvidaci.

Veterináři se podle Šulce po opakované výzvě obrátí na celníky, aby peníze vymáhali, správní řízení tak pro ně končí. Obdobně je na tom Česká plemenářská inspekce. "Hrozila mu pokuta až milion, zdaleka jsme ale nešli tak vysoko. Dali jsme mu vyšší sazbu než je obvyklé," řekla ČTK ředitelka inspekce Zdenka Majzlíková. Prokázali jsme mu, že neposílal hlášení o naskladnění a vyskladnění zvířat. Papírově žádná zvířata nechoval. Nepodával hlášení do ústřední evidence, shrnula.

Jekl podle právníka inspekce obsílku nepřevzal, když se nevyjádří, správní řízení skončí. Pokud by zásilku převzal, mohl by se proti rozhodnutí odvolat a inspekce by sankci mohla přehodnotit nebo teoreticky správní řízení zastavit.

Vyšetřovatel podle policejní mluvčí Slavíkové čekal na podklady od ministerstva zemědělství a dalších institucí, potom mohl napsat usnesení o obvinění. "Jeklovi ale nebylo sděleno, protože zásilku nepřevzal," řekla dnes ČTK. Vyšetřovatel dnes napsal na obvodní oddělení v Přibyslavi a Polné, aby se Jekla snažili najít. Jekl je obviněn z toho, že dobytku nezajistil vhodné podmínky pro život, a dopustil se tak trestného činu týrání zvířat.

Veterináři v Jeklově vepříně a okolí našli 237 zdechlin. Zvířata podle vyšetřovatele pošla v přesně nezjištěné době mezi květnem a 3. červnem. Dalších 115 prasat, která živořila mezi nimi, nechali utratit. Sedmatřicetiletý farmář má trvalé bydliště v Keřkově u Přibyslavi. Na špatný stav vepřína v Brzkově upozornil veterináře anonymní telefonát. Podle Jekla, jenž je ve finančních potížích, chov zdecimovaly choroby, ale rozbory nic takového neprokázaly.

zdroj: ČTK 4. 9.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist