Princ Charles: Geneticky modifikované potraviny způsobí světovou ekologickou katastrofu

27.08.2008

Princ Charles: Geneticky modifikované potraviny způsobí světovou ekologickou katastrofu

Multinacionální společnosti provádějí experiment s přírodou, který "dopadá naprosto katastrofálně", varoval v otevřeném rozhovoru pro britský konzervativní deník Daily Telegraph korunní princ Charles.

Princ také vyjádřil obavu, že světu dojdou potraviny v důsledku škod, které vědci působí svým výzkumem půdě. Spoléhat se na "gigantické korporace", že nám budou dodávat potraviny, uvedl, povede "k naprosté katastrofě".

"Bude to absolutní likvidace všeho ... a klasický způsob, jak zajistit, aby v budoucnosti nebyly k dispozici vůbec žádné potraviny," dodal.

"Měli bychom hovořit o zabezpečení potravin, nikoliv o výrobě potravin. Právě o to jde a lidé tomu vůbec nerozumějí."

"Oni si myslí, že to nějak bude fungovat, protože budou mít tohle chytré genetické inženýrství a pak zase další a další. Tak to mě vynechte, protože je zaručeno, že to vyvolá největší ekologickou katastrofu všech dob."

Obětí gigantických korporací budou právě malí farmáři.

Jestliže si lidé myslí, že tohle je cesta vpřed, skončíme tím, že miliony malých farmářů po celém světě budou vyhnáni ze svých pozemků do neudržitelných, nezvládnutelných, zničených a nefunkčních městských celků neuvěřitelné hrůzy.

Výroky prince z Walesu zjevně znovu obnoví debatu o geneticky modifikovaných potravinách, poznamenává Daily Telegraph. Princ Charles je zde v přímém konfliktu s mezinárodní vědeckou komunitou a britskou vládou - která od roku 2000 povolila zkušební pěstování 54 geneticky modifikovaných plodin. Mnoho vědců je přesvědčeno, že genetický výzkum je jedinou cestou vpřed jak zaručit potraviny pro rostoucí počet obyvatel na světě v době, kdy je svět postihován globálním oteplováním. Princ se zřejmě stane terčem ostré kritiky. Odmítl obvinění, že se snaží vrátit čas zpět:

"To si tedy nemyslím. Je mi velmi líto. Tohle není snaha vrátit se do minulosti. Poukazuji na to, že musíme být na straně přírody, ne proti ní. Už příliš dlouho pracujeme proti přírodě."

Princ Charles poukázal na rozsáhlé ekologické škody v Indii, způsobené zbrklým přechodem k pěstování geneticky modifikovaných potravin: "Podívejte se na 'zelenou revoluci' v Indii. Chvíli to fungovalo, ale teď tam za to hrozně platí. Byl jsem v Paňdžábu, kde došlo ke katastrofě v důsledku přehnaných požadavků na zavodňování, protože geneticky modifikovaná semena vyžadují obrovské množství vody. Zmizela tam podzemní voda. Mají tam obrovské problémy s nedostatkem vody, s pesticidy a s komplikacemi, které jsou důsledkem toho všeho."

Podívejte se na západní Austrálii. Obrovské problémy s odsolováním. Byl jsem tam. Viděl jsem to. Je to důsledkem přehnaného zatěžování krajiny moderními formami zemědělství."

Princ Charles varoval, že vědci podrobují přírodu příliš velkému tlaku.

"Pokud nepracujete tak, aby vám příroda pomáhala, způsobíte neuvěřitelné problémy, které pak jsou nesmírně nákladné a je velmi obtížné je odstranit."

zdroj: Britské listy

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist