Kodex soužití

13.06.2003

1. Pes má právo žít s lidmi
2. Jeho lidé jsou za něj plně odpovědni
3. Pes má svaté a přirozené právo čůrat kdekoliv, s výjimkou míst, kde se to nehodí (podchody, metro, nově vysázené stromy) - to mu musí vysvětlit páníček. Jde to. Kdo se rozčiluje,  že mu pes počůral křoví, vyčnívající z plotu, je mamlas a páníček se mu nemusí omlouvat. Ale může, když to uzná za vhodné.
4. Pes smí udělat bobek skoro kamkoliv (protože venčen je proto, aby bobek udělat mohl), to "skoro" je tam proto, že slušný pes si vybírá podle toho, jak je páníčkem naučen.
5. Páníček je vždy povinen bobek odstranit (což někdy není možné beze zbytku, např. řídká stolice v trávě, ale moc nevadí, protože to do tří dnů odstraní broučci). Páníček je povinen za tímto účelem nosit na procházku dostatečnou zásobu vhodných předmětů (např. sáčků).
6. Obec je povinna vybavit ulice odpadkovými koši, přinejmenším jedním na čtvrt km, jinak páníčkové budou házet fekální sáčky do kanálů, což není nejlepší z ekologického hlediska.
7. Páníček je povinen naučit svého psa základním povelům, zejména přivolání k noze a sednutí a setrvání na místě.
8. Páníček nesmí dovolit pejskovi přístup na dětská hřiště a pískoviště, protože pes obvykle považuje písek za fekální příležitost, což je v tomto případě krajně nežádoucí.
9. Maminkám se zapovídá vzbuzovat hrůzu dětí tvrzením: "Pojď honem pryč, ten pes tě pokouše," jakož i neoprávněnou důvěru "Hele to je hezkej pejsek, pohlaď si ho"  - bez svolení páníčka. Ten třeba ví, že pejsek nemá s dětmi dobrou zkušenost a bojí se jich. Prostě lidi by se ke psům měli chovat rozumně.
10. Páníček je povinen sledovat okolí a předem vyloučit potencionálně konfliktní jednání s jinými psy. Pokud se mu to nepovede a psi se přesto poperou, on se snaží zasahovat a některý z nich ho kousne, nemá právo si stěžovat.
11. Člověk, kterého v dětství pokousal vlčák (či jiný pes) a od té doby se psů bojí, je povinen tento pocit zatajit a nemá právo hysterickým chováním jiného vlčáka, ani psa jiné rasy dráždit.
12. Páníčkům se doporučuje aby pokud možno vychovali své psy k tomu, aby mohli být venčeni volně, posiluje to smysl psa pro odpovědnost. Pes, věčně vláčený na vodítku se nejen nesnadno přivolá, ale mívá i tendenci dělat cokoliv, co mu vodítko dovolí.
13. Páníček, který přivede hárající fenku mezi ostatní psy si zaslouží všechno, co se stane.
14. Člověk, který opustil svého psa nechť je navždy zbaven cti.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   

 

 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist