Mlčení kuřátek…?

01.08.2008

Mlčení kuřátek…?

Jamie Oliver je mistr svého oboru, na jehož kuchařských specialitách si pochutnávají světové celebrity, tedy muž nesporně úspěšný. Což mu ke spokojenosti nestačí. Je i známou mediální osobností, které není jedno -  například -  jak a co jedí děti . Ve svých pořadech ukazuje, jak je stravovat,  aby svou budoucnost prožily ve zdraví i s uspokojenými chuťovými pohárky. Jedno panu Olivierovi není naše přítomnost a budoucnost i v mnoha jiných směrech, procházejících nejen žaludkem, ale také naším mozkem a schopností myslet v souvislostech. Naplnit lidský žaludek spojuje se schopností přemýšlet o tom , čím ho naplňuje a jaká je cena jeho pokrmu nejen co do nutričních hodnot. V tomto smyslu je Jamie Olivier výjimečnou osobností nejen ve společenství mistrů kuchařského umění.

jamie oliver

www.thevine.com

V jednom ze svých pořadů udělá před objektivem kamery a za přítomnosti publika to, co je ve velkochovech kuřat  každodenní skutečností. Skutečností v měřítku tak masovém, že její krutost se pod touto každodenností a obludnou hromadností ztrácí jako samozřejmá nutnost. Zabije – udušením oxidem uhličitým – před očima přítomných diváků několik kuřátek. Předtím nechá diváky pohýčkat v dlaních žluté pípající chomáčky, vzbuzující už prvním pohledem něhu a ostych před neopatrným dotekem…

Pak ve skleněném akváriu, které je naplněno vraždícím plynem, kuřátka zvrátí hlavičky, jejich oči se potáhnou a zavřou, tělíčka ztratí jakoukoli vůli – a za několik sekund jsou mrtvá.

Tento dokument byl vysílán v německé televizi na RTL. Jamie Olivier nepředvedl žádnou obludnost, extravaganci, jen každodennost  utrpení a smrti milionů živých tvorů zvaných drůbež v takzvaných průmyslových velkochovech.

Představována je denní praxe chovu kuřat, tvrdí německý spolek pro ochranu zvířat. Každý rok je zabito a zničeno v zemích EU okolo 280 miliónů kuřátek, z toho v Německu samém 45 miliónů.

Důvod: pokud se kuřata nenarodila jako slepice, nemohou se stát profitním strojem na produkci vajec. V zemědělství, které je vybudováno na vysokém výkonu chovu, jsou kuřata využívána buď na výkrm nebo pro produkci vajec. A protože se výkrm kuřecích samečků finančně nevyplácí, nenechají se vůbec dorůst. Ihned po vyklubání  jsou usmrcena plynem nebo takzvaným homogenizátorem (přístroj určený k drcení všech živočišných a rostlinných tkání). Běžná praxe? Ano, to, co diváci jednoho televizního pořadu viděli v „modelové situaci“, děje se v masovém měřítku za zavřenými dveřmi velkochovů. Nosnice „produkující“ vejce v klecových chovech bez možnosti pohybu a jakéhokoli přirozeného chování. Kuřata chovaná na maso s uměle vypěstovanou, rychle rostoucí prsní svalovinou, která deformuje nebo láme jejich nohy. Ve finále končící svůj sotva čtyřicetidenní život buď ve vlastních výkalech nebo na jatkách, která „masovou“ ohleduplnost rozhodně nevykazují.¨

Jamie Olivier  našel a uskutečňuje svůj způsob, jak dostat tyto informace do veřejnosti. Pochopil,že jen poznáním pravdivých skutečností se mohou věci pohnout směrem k řešení, které nebude motivovat jen co nejvyšší zisk obchodování se živými bytostmi zvanými zvířata, ale skutečný zisk pro život člověka nejen konzumujícího, ale myslícího a cítícího . Že jedině tento racionální a přitom eticky podmíněný tlak může způsobit změnu v počínání velkochovatelů, jejich odběratelů a také zákonodárců a politiků.

Jistě lze  diskutovat o tom,  zda takové „vysílání o vaření“  je ten správný formát. Olivier však předvedl miliónovému publiku, jak smutnou skutečností je chov a držení nosnic a kuřat na výkrm, a za to si zaslouží respekt – říká Wolfgang Apel, prezident Německého svazu na ochranu zvířat.

Ochránci zvířat požadují okamžitý zákaz zabíjení kuřat samčího pohlaví. Ve smyslu zákona na ochranu zvířat a ve smyslu zájmů a cílů státní ochrany zvířat nesmí být hubena kuřátka samčího pohlaví. Zabíjení samotné není přípustné z hlediska hospodářského  ani právního. Zákon na ochranu zvířat říká, že nikdo nesmí zvířeti bez rozumného důvodu způsobovat bolest, utrpení a škodu.

Je ovšem otázkou, co všechno je člověk schopen označit jako rozumné….

Po odvysílání programu na začátku roku ve Velké Británii prodej z velkochovů klesl o 10 000 000 EUR týdně a prodej vajec z volného chovu se zvýšil o třetinu.

Použity citace z TZ Německého svazu na ochranu zvířat

Obě videa je možné shlédnout na:

http://www.youtube.com

http://www.youtube.com

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist