Než si pořídíte psa

13.06.2003

1) Předběžné úvahy
Každý, kdo uvažuje o pořízení psa, by si měl upřímně odpovědět některé zásadní otázky:
- náklady na koupi psa jsou tím nejmenším - zvládne má finanční situace náklady na plnohodnotnou výživu a zdravotní péči o psa?
- pes potřebuje nejen materiální péči, ale také výchovu a zábavu - dovoluje má pracovní vytíženost věnovat psu denně dostatek času? Jsem ochoten tento čas obětovat na úkor jiných zajímavých činností?
- pes potřebuje dostatek pohybu venku - jsem schopen a ochoten dopřát psu pravidelné procházky za každého počasí?
- pobyt psa v domě se neobejde bez určitých známek na čistotě - není mou životní potřebou stoprocentní čistota? Jsem ochoten častěji doma uklízet, zvláště v období línání?
- pes potřebuje kontakt s člověkem - pokud se rozhodnu pro jeho umístění mimo byt (dům), jsem schopen se mu o to intenzivněji věnovat, aby nestrádal nedostatkem kontaktu?
- malé štěně má mnohem větší nároky na čas, musí se nejdříve naučit zachovávat čistotu, může v domě leccos poničit - jste na to připraveni a ochotni štěněčí období zvládnout? (můžete si samozřejmě pořídit psa dospělého, musíte ale počítat s tím, že mu bude déle trvat, než si na vás zvykne, a že může mít své návyky které vám nebudou vyhovovat a musíte věnovat energii jejich korekci)
- péče o psa se nedá odložit stranou po dobu dovolené - jsem ochoten přizpůsobit dovolenou tak, abych mohl vzít psa sebou nebo mu po dobu dovolené zajistit kvalitní péči ve známém prostředí?
- Pes bude součástí mého života možná více než deset let - nezmění se zásadně má životní situace tak, abych nebyl schopen tyto podmínky splnit? Samozřejmě můžou se stát nečekané události, ale nechystám se například v dohledné době změnit zaměstnání, stěhovat se do centra města apod…?
- jsou všichni ostatní členové domácnosti nakloněni pořízení psa?
Pokud nejste schopni tyto otázky zodpovědět kladně, raději si pořízení psa znovu důkladně rozvažte, případně to odložte na příhodnější dobu.

2) Kam se obrátit a jak si počínat při výběru
Předpokládejme, že jste na předchozí otázky odpověděli kladně a pro koupi psa jste se rozhodli. Vaše další úvahy se tedy budou ubírat směrem k tomu, jaké plemeno zvolit, jestli psa čistokrevného s průkazem původu, bez průkazu nebo pravého "voříška", zda psa či fenku a podobně. Tato rozhodnutí jsou velmi důležitá, protože mají zásadní význam pro budoucí vzájemné soužití.
Možností, kam se může zájemce o psa obrátit, je několik:
Chovatelská stanice čistokrevných psů (ty se dají zjistit přes chovatelský klub příslušného plemene nebo v inzerátech odborných časopisů, samozřejmě na internetu) - pokud chcete psa s průkazem původu.
Nabídka štěňat v inzertních periodikách (Fauna, Planeta zvířat, Annonce) - zde najdete psy s průkazem původu i bez, také křížence. Pokud však uvažujete o koupi psa čistokrevného, ale bez průkazu původu, předem tento krok rozmyslete. Důvody, proč jsou čistokrevná štěňata bez průkazů původu, mohou být různé, často i dědičné vady rodičů, pro které nebyli zařazeni do chovu.
Útulek pro psy (pokud netrváte na původu a raději byste třeba i dospělého psa, je to dobrý způsob, jak zároveň pomoci jednomu nešťastnému tvoru, musíte však počítat s tím, že pes z útulku má za sebou často neznámou minulost a otřesné zážitky, které na jeho psychice zanechají následky - jeho začleňování do normálního života může být poněkud náročnější. Na druhou stranu psi z útulku bývají velmi vděční a svou novou "smečku" si pečlivě hlídají)

Pokud jste se rozhodli pro psa čistokrevného, nastává zásadní otázka volby plemene. Člověk vyšlechtil okolo 400 plemen psů, všechna mají své exteriérové i povahové znaky, svou historii a účel, pro který především byla šlechtěna. Špatná volba může způsobit velké problémy. Jak tedy vybírat? Především je třeba důkladně zhodnotit podmínky, ve kterých pes bude, Váš životní styl a nároky, které na psa budete mít. Vaše představy o vzhledu psa by neměly hrát tu nejzásadnější roli. Dobrou průpravou je prostudování atlasů a příruček, kde jsou jednotlivá plemena podrobně popsána i s jejich historií a vhodným využitím. Další možností je návštěva větší výstavy psů, kde máte možnost psy jednotlivých plemen vidět na vlastní oči a popovídat si zároveň s jejich majiteli a chovateli. Ti většinou o svých svěřencích rádi hovoří dozvíte se o příslušném plemeni mnoho informací. Není nijak zbytečné takové kroky podniknout, i když nechcete psa čistokrevného, orientace v plemenech vám pomůže při výběru.

3) Co připravit

Už jste se tedy rozhodli, jakého psa a odkud si pořídíte, pomalu se blíží den D a do Vaší domácnosti přibude nový člen. Je čas připravit všechno, co bude ke spokojenému životu potřebovat:
- dvě misky (na vodu a na žrádlo)
- místo na spaní (speciální psí pelíšek, madrace, deka…místo by mělo být na takovém místě, kde není průvan, pes je sice trochu stranou, ale má přitom přehled o dění v domácnosti)
- obojek a vodítko
- potřeby na údržbu srsti (hřeben, kartáč - různé podle typu srsti)
- hračky

Přejeme hodně štěstí při výběru Vašeho nového přítele a spoustu krásných zážitků při budování intenzivního vztahu.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist