Šokující dění v Rakousku – již přes 6 týdnů vězní rakouská státní moc 10 ochránců zvířat

08.07.2008

Společnost pro zvířata (Society for Animals) je šokována děním v Rakousku – zatčením 10 osob aktivních v organizacích pro ochranu zvířat, 21. května 2008 a jejich neustálým držením ve vyšetřovací vazbě bez vznesené obžaloby.

Tito lidé jsou obviňováni z vytváření zločinecké organizace (přitom se mnozí spolu ani neznali). Státní moc nebyla, podle informací rakouské organizace VGT – Verein Gegen Tierfabriken, dosud schopna předložit žádné důkazy a se zadrženými zachází, v některých případech, jako s nejtěžšími zločinci.

 

Naše organizace protestuje proti způsobu zatčení a vedení vyšetřování, jenž uvádí organizace VGT: žádná zřejmá obžaloba, držení lidí bez zjevných důvodů ve vyšetřovací vazbě a brutálnost vedení celého zásahu 21. 5. (policie vnikla v 6 h ráno do několika desítek domů a kanceláří, obviněné doslova vytáhla z postele, nasadila želízka, neumožnila telefonát právníkovi a blízkým, některé nechala stát neoblečené i třeba 2 hodiny před vlastním domem, obrátila vzhůru jejich byt, dům či kancelář a nesdělila co vlastně hledá,.....). Také zacházení s uvězněnými ve vězení je velmi diskutabilní, jednomu ze zadržených byla násilím odebrána DNA, kriminalisté se snažili účelově změnit jedno svědectví, .... více informací zde: http://www.vgt.at/actionalert/repression/zusammenfassung/index_en.php

 

Tento přístup bychom nikdy neočekávali od demokratické morálně vyspělé země, za kterou jsme Rakousko považovali.

 

Dvěmi z 10 zadržovaných  jsou také naši kolegové z Evropské koalice pro hospodářská zvířata, kterou založila mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming: dr. Martin Balluch – prezident VGT, a Jurgen Faulmann – koordinátor mezinárodní organizace Four Paws. Dr. Martin Balluch drží od svého zadržení hladovku, tj. Přes 6 týdnů. Po 14 dnech byl převezen do vězeňské nemocnice a byla mu nasazena umělá výživa. Máme velké obavy o jeho zdraví a život.

 

Naše organizace vyznává pouze nenásilí, slušné a legální jednání. Zvířatům pomáháme formou jednání se státními představiteli a představiteli zájmových skupin, pokojnými demonstracemi, informováním veřejnosti či účastí na změnách legislativy.

Nespolupracujeme s radikálními extrémními organizacemi.

 

Organizacím na ochranu zvířat v Rakousku se v posledních letech podařilo prosadit velmi pokrokové změny, které zachránily mnoho stovek až milionů zvířat ze strádání a bolesti a uchránilo je před dalším týráním: dokázaly prosadit zákaz použití volně žijících zvířat v cirkusech, zákaz chovu slepic ve všech typech klecích (jako jediná země na světě), zákaz chovu kožešinových zvířat, zákaz chovu králíků v klecích, ...

V Rakousku je k dispozici mnoho útulků pro psy a kočky, mnoho stanic pro zraněná volně žijící zvířata, dokonce útulky pro medvědy a hospodářská zvířata a další zvířata. To vše by nebylo možné bez práce a energie stovek lidí hájících právo zvířat na důstojný život.

 

Zvířata si nedokáží sama pomoci ze strádání a nevhodných podmínek, musí jim pomoci lidé – nejčastěji jsou právě z organizací pro ochranu zvířat. Na organizace se obrací také veřejnost, když si neví rady, jak např. pomoci uvázanému psovi na řetězu v sousedství, jak pomoci dobytku ve špatných podmínkách, nebo když nalezne toulavé, opuštěné či zraněné zvíře apod.

 

Z vlastních zkušeností víme, že v organizacích na ochranu zvířat jsou aktivní lidé vysoce morálně a eticky smýšlející. Překvapuje nás, že tito lidé jsou nyní za velmi podivných podmínek zadržovaní již 6 týdnů v rakouských věznicích. A jeden z nich je v ohrožení života.

 

Žádáme rakouské představitele, aby státní policejní orgány Rakouska okamžitě ukončily zadržování 10 vězněných ochránců zvířat, aby předložily přesné znění obžaloby a evidentní důkazy, aby navrátily technické vybavení (počítače, mobily) a archívy několika organizací na ochranu zvířat, které při razii zabavily a podle současných informací v něm nenašly žádné důkazy o trestní činnosti.

 

Společnost pro zvířata vyjádřila svůj protest před rakouským velvyslanectvím (Viktora Hugo 500/10, Praha 5) dnes, ve čtvrtek,  ve 13.30 h.

Náš protest také podporují další organizace pro ochranu zvířat v ČR, viz přiložené prohlášení.

 

Za Společnost pro zvířata

Ing. Dita Michaličková

Ing. Jaromíra Horáková

 

 

----------------------------------------------------------

Společnost pro zvířata – z.o. ČSOP

Lublaňská 18, 120 00 Praha 2

Tel.: 603 179 558, 603 851 334, 222 511 075

s.pro.zvirata@ecn.cz, dita.m@tiscali.cz

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist