Evropské společnosti obdržely v Bruselu ocenění „Good Egg“ – “Dobré vejce”

16.06.2008

Tisková zpráva květen 2008

Evropské společnosti obdržely v Bruselu ocenění „Good Egg“ –  “Dobré vejce”

 

Oceněna byla také česká společnost Biopekárna Zemanka.

 

Více než 20 společností z EU obdrželo v dubnu v Bruselu ocenění „Good egg“ – „Dobré vejce“.

Toto ocenění v minulém roce vyhlásila mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat Compassion In World Farming, se sídlem v Anglii.

 

Good Egg Award oceňuje společnosti, které používají či obchodují s vejci z volných chovů nebo z chovů na podestýlce místo vajec snesených slepicemi v klecových bateriových systémech. Tato událost přináší významný posun pro zlepšení života a dobrých životních podmínek (welfare) slepic (tzv. nosnic) snášejících vejce pro nasycení lidí.

 

Podmínky udělení Good Egg Award: Společnost musí užívat vejce z neklecových chovů již nyní nebo se musí zavázat, že je přestane používat ještě před rokem 2012, tj. před platností zákazu chovu slepic v nezdokonalených klecích.

 

Společnosti, které letos získaly ocenění, tak svým přístupem kladně ovlivní životy 10 miliónů slepic, které nebudou muset žít celý svůj život uvězněny v klecích.

 

Ocenění obdržela za Českou republiku Biopekárna Zemanka. Tato společnost používá vejce i ostatní suroviny pouze z ekologického zemědělství. Majitelé biopekárny Hana a Jan Zemanovi uvedli: „Všechny naše aktivity vedou k podpoře přirozeného chovu zvířat, protože máme rádi zvířata a protože jsme přesvědčeni, že žít, podnikat i jíst se dá i tak, aby to nebylo na úkor někoho jiného. A snažíme se zároveň i o osvětu mezi spotřebiteli – například informacemi na obalu našich produktů. Ocenění GEA může k této osvětě velmi přispět.“

 

Slepice chované v zemědělském výrobním sektoru v ČR jsou z 97 % chovány v klecích, přibližně 2, 7 % volně v halách a pouze pár tisíc ve dvou ekologických farmách. V EU to jsou tři čtvrtiny slepic, které stráví celý svůj život (14-16 měsíců) zavřené v klecích, uvnitř hal.

 

V rámci EU získaly ocenění za svůj závazek nahradit klecová vejce např. také nadnárodní společnost McDonald’s Europe, Unilever (dressingy a majonézy) a Evropský parlament.

 

Další informace v angličtině jsou zde:

 
http://www.thegoodeggawards.org/

http://www.ciwf.org.uk/thegoodeggawards/pages/good-egg-awards.pdf

 
 

Společnost pro zvířata provedla v druhé polovině roku 2007 průzkum nabídky neklecových vajec v supermarketech v ČR. Nabídka těchto vajec je většinou v každém z řetězců, především jsou to vejce z chovů v halách a v určitém množství vejce z ekologického zemědělství Bio.

Více na www.společnostprozvirata.cz, odkaz Slepice nebo odkaz Víte, jaká vejce kupujete?

 
 

2008 Award Winners - Food Manufacture 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist