Žádáme zákaz vývozu výrobků z tuleňů!

21.05.2008

 

 

 

Vážený pane komisaři,

 

Evropská komise bude brzy rozhodovat o postoji Evropské unie ke komerčnímu lovu tuleňů.

 

Jménem svým i v zastoupení všech pracovníků i spolupracovníků Nadace na ochranu zvířat v České republice  požadujeme úplný zákaz dovozu výrobků z tuleňů (kožešiny, tuk atd.) a obchodování s nimi v celé Evropské unii, a to bez výjimek.

 

Každoroční uzavřená kanadská sezóna představuje největší mořský lov savců na světě. V tomto roce znamená takový lov doslova jatka 275 000 tuleňů, z nichž 98% budou mláďata mladší tří měsíců!

Množství těchto zvířat tedy bude trpět  dlouhou a bolestivou smrtí jen proto, aby jejich kožešina byla použita na luxusní výrobky prodávané v Evropě a jinde ve světě.

 

Členové a podporovatelé organizace, kterou reprezentuji, jsou zděšeni krutostí tohoto komerčního lovu tuleňů. Zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin shledává, že tento komerční lov tuleňů v Kanadě rozhodně nenachází vždy takový způsob usmrcování, aby zvířata minimálně trpěla bolestí a stresem, nehledě k tomu, že lovci tuleňů kanadské předpisy často nedodržují.

 

Věříme, že zákaz obchodování s výrobky z tuleňů představuje realizovatelnou možnost řešení.  Jiné možnosti, jako např. vyšší ochranné standardy pro lov tuleňů, ukazují se jako nereálné. Podmínky, za nichž jsou tuleni loveni – rychlost, obtížně dostupná místa a nestabilní prostředí,  provádění vysokých welfare standardů prakticky znemožňují. Dodržování současných nedostatečných  kanadských předpisů, týkajících se mořských savců, často vůbec není vymáháno a možnost přísnější úpravy nelze předpokládat.

 

Věříme, že Komise pohlíží na lov tuleňů jako na problém jejich ochrany. Pokrývka arktického ledu se zmenšuje v důsledku změn klimatu. Tak velké zmenšování území znamená pro tuleně i menší prostor k rozmnožování a odchovu mláďat, tedy i jejich větší úmrtnost. V roce 2002 tři čtvrtiny mláďat zemřely v důsledku slabého ledu ještě před začátkem lovu! Je třeba si uvědomit, že kvóty nastavené kanadskou vládou, jsou z hlediska udržitelného rozvoje v měřítku více let často nadsazené, přičemž aktuální počty zabitých tuleňů  tyto kvóty ještě překračují. Nastavení tak vysokých kvót tváří v tvář nejistotě stability ledové pokrývky, přehlíží všechny vědecké principy nutné předběžné opatrnosti. Doporučujeme naléhavě Komisi, aby z  hlediska ochrany přírody věnovala tak závažným skutečnostem veškerou zodpovědnou pozornost.

 

Ani z hlediska ekonomického není tento lov tuleňů dostatečně životaschopným odvětvím. Vytváří totiž jen půl procenta hrubého domácího produktu v kanadských provinciích Newfoundland a Labrador; navíc tento rok cena kůží dramaticky klesla. Lov je silně subvencován kanadskou vládou, která investuje milióny na podporu lovu v zahraničí, financuje průzkum a zajišťuje služby pro lovce. Tato podpora se má nyní dokonce zvýšit.

 

 V USA byl tento obchod zakázán už v sedmdesátých letech!

 

Průzkumy veřejného mínění v Německu, Francii, Velké Británii, Rakousku, Portugalsku, Slovinsku, Belgii, Nizozemsku a Švédsku ukazují, že většina obyvatelstva podporuje zákaz obchodu s výrobky z takto zabíjených tuleňů, identický se zmíněným zákazem v USA.

 

 

Se vší vážností a naléhavostí Vás proto žádáme: staňte se reprezentanty a nositeli tohoto hlediska miliónů občanů Evropské unie, kteří odmítají obchod ve své podstatě zbytečný a podporující bezohledné a kruté praktiky ryze komerčního lovu.

 

 

Marcela Lund

prezidentka

Nadace na ochranu zvířat

V České republice

 

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist