Nové důkazy o krutých praktikách lovu tuleňů odhaleny Evropská komise vyzývána k okamžitému zákazu tuleních produktů

25.04.2008

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Nové důkazy o krutých praktikách lovu tuleňů odhaleny

Evropská komise vyzývána k okamžitému zákazu tuleních produktů

 

 

Dne 25.dubna pořádají společnosti IFAW (International Fund for Animal Welfare – Mezinárodní fond pro welfare zvířat) a HIS (Humane Society International – Mezinárodní společnost pro humanitu) v Bruselu tiskovou konferenci k podpoře zákazu komerčního lovu tuleňů v Kanadě, který je prokazatelně krutým zabíjením těchto největších mořských savců.

Podpora zákazu lovu tuleńů členskými státu EU je sice velmi výrazná, přesto byly ochranářské organizace vyzvány, aby uspořádaly tiskové konference na národní úrovni ve svých zemích či prostřednictvím tiskových zpráv informovaly média potažmo veřejnost o těchto skutečnostech.

 

Organizace na ochranu zvířat z celé Evropy, včetně IFAW, HSI a Nadace na ochranu zvířat v České republice, vyzývají Evropskou komisi k okamžitému zákazu lovu tuleňů, zejména nyní, po odhalení nových důkazů krutých praktik lovu těchto zvířat v Kanadě.

 

 

Fotografie a videozáznamy natočené tento měsíc, popírají prohlášení Kanady, že každoroční lov je díky nově přijatým pravidlům více humánní. Záznamy ukazují, že lovci ignorují pravidla, nedokáží zabít tuleně rychle a vytahují pomocí háků na loď zvířata ještě živá. Navíc mnoho zabitých nebo raněných tuleňů skončí v moři, protože se k nim lovci včas nedostanou.

 

Z těchto důvodů dnes ochranářské organizace z celé Evropy pořádají tiskové konference v jednotlivých zemích a rozesílají tiskové zprávy, aby tak přiměly Evropskou komisi k zákazu obchodu a dovozu tuleních produktů.

 

Sheryl Finková z IFAW navštívila počátkem měsíce východní pobřeží Kanady a viděla tak utloukání tuleňů k smrti na vlastní oči. Říká: „Nikdo, kdo vidí tuleně takto zabíjené a vláčené po ledu, nemůže tvrdit, že lov je nyní více humánní. Naše videozáznamy ukazují, že lov je stejně krutý, jako kdykoli dříve, a v moderní zemi jako je Kanada, nemá místo.“

 

Prezidentka Nadace na ochranu zvířat v ČR paní Marcela Lund říká:  „Jsem přesvědčena, že občané České Republiky nemají žádný zájem podporovat tento krutý lov umožněním dovozu produktů z takto masakrovaných zvířat do EU. Žádáme politiky, a to se vší rozhodností, aby ze všech sil lobbovali u Evropské komise za tento zákaz.! Největší vybíjení mořských savců na světě trvá už léta. Nadace na ochranu zvířat opakovaně vyvíjí snahu zabránit mu a podporuje plně stejné úsilí všech dalších ochranářských organizací. Jakkoli si uvědomujeme význam obchodu pro ekonomiku Kanady, jsou však meze, které musí respektovat každé lidské společenství, jemuž není lhostejná nejen existence života na Zemi, ale také jeho neoddělitelný etický obsah.“

 

 

Nadace na ochranu zvířat je členem Eurogroup for Animals, celoevropské koalice organizací na ochranu zvířat, které dnes všechny požadují okamžitý zákaz tuleních produktů na základě zveřejnění nových důkazů.

 

Zákaz tuleních produktů podporuje také Evropský parlament. V roce 2006 podepsal rekordní počet 425 europoslanců Písemnou deklaraci vyzývající Komisi k zákazu obchodu s tuleními produkty. Lov tuleňů byl odsouzen také skupinou europoslanců Intergroup for the Welfare and Conservation of Animals.

 

Ochranářské organizace a členové Evropského parlamentu nežádají ukončení tradičního inuitského lovení tuleňů (bude-li v souladu s humánními standardy animal welfare). Kanadští Inuité v oblasti Kanadské Arktidy uloví přibližně pouhé jedno procento z celkového počtu odlovených tuleňů. Zákaz je zaměřen výhradně proti hromadnému komerčnímu, prokazatelně krutému lovu tuleňů.

 

Stavros Dimas, komisař EU pro životní prostředí, vyjádří své rozhodnutí ohledně případného zákazu v několika nejbližších týdnech.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Snímky a video : www.thenewsmarket.com/ifaw/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Vysvětlivky:

-IFAW (Mezinárodní fond pro ochranu zvířat) je jedna z největších světových charitativních organizací pro animal welfare a ochranu přírody, která usiluje o zlepšování welfare volně žijících i domácích zvířat na celém světě prostřednictvím snižování komerčního využívání zvířat, ochrany přirozených prostředí volně žijících zvířat a pomoci zvířatům v nouzi. Více informací na www.ifaw.org

-Eurogroup for Animals sdružuje ochranářské organizace téměř všech členských zemí EU. Od svého vzniku r. 1980 úspěšně prosazuje vyšší právní standardy ochrany zvířat v EU. Více informací na www.eurogroupforanimals.org

-HSI (Mezinárodní humánní společnost) se zabývá mimo jiné nehumánními praktikami a podmínkami v v chovech domácích a hospodářských zvířat, praktikami nelegálního obchodu s volně žijícími zvířaty, situací ohrožených druhů, vybíjením mořských savců a využívánmí zvířat pro výzkum a testování. Více informací na http://www.hsus.org/about_us/humane_society_international_hsi/.

-Zákaz tuleních produktů je podporován poslanci EP. V roce 2006 425 europoslanců podepsalo výzvu Komisi k zákazu všech tuleních produktů.

-V Nizozemí, Belgii, Chorvatsku, Slovinsku, USA a Mexiku jsou tulení produkty už nyní zakázány, Německo a Itálie zákaz chystají.

-Kanadská vláda pro rok 2008 stanovila pro lov kvótu 275 000 tuleňů.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist