Když se ve vašem domě objeví netopýr

31.03.2008

Netopýři vyhledávají úkryty v lidských obydlích za různým účelem:

  1. na jaře a na podzim (březen-duben a konec srpna-říjen) můžete zaznamenat náhlý přílet jednotlivých kusů nebo i početné skupiny do objektu. Jedná se o tzv. období přeletů a lze očekávat, že netopýři z úkrytu po čase opět zmizí.
  2. v létě (půlka dubna až konec srpna) se může ve Vašem domě, nejčastěji na půdě nebo v různých štěrbinách pod střechou usídlit letní kolonie samic s mláďaty. To bývají obvykle úkryty, které netopýři využívají opakovaně každý rok.
  3. v zimě (listopad až půlka dubna) mohou netopýři využívat různé štěrbiny nebo teplé sklepy ve Vašem domě za účelem zimního spánku. Tyto úkryty rovněž mohou být využívány pravidelně.

V žádném případě netopýry nerušte, pokud možno se jich nedotýkejte a nezavírejte jim vletové otvory (netopýry byste takto mohli uvěznit v objektu).

Jinak prosím kontaktujte odborníky a:

  • obraťte se na Českou společnost pro ochranu netopýrů (Národní muzeum, Václavské náměstí 68, 115 79 Praha 1), tel. 728984767, 774080402, 724171121),
  • vyhledejte regionálně příslušné pracoviště AOPK ČR (středisko, správu chráněné krajinné oblasti) správu národního parku, místní organizaci Českého svazu ochránců přírody či příslušné muzeum.

Vadí-li Vám přítomnost netopýrů ve Vašem domě, odborníci Vám poradí jak postupovat, případně sami zasáhnou. V žádném případě nepodnikejte nic sami. Netopýři jsou zákonem chránění živočichové!!!

Převzato z www.ochranaprirody.cz 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist