Většina masožravců vrácených do přírody hyne

06.03.2008

Podle nedávné studie Exeterské univerzity se velká většina masožravců odchovaných v zajetí není po návratu do divočiny schopna adaptovat a brzy umírá.

 

Pouze jedna třetina zvířat ve svém přirozeném prostředí přežije. Z 46 rysů vypuštěných do přírody ve Švýcarsku jich přežilo jen 15. Studie publikovaná v odborném časopise Biological Conservation se zaměřila celkem na pětačtyřicet návratových programů sedmnácti druhů masožravců včetně rysů, vlků a medvědů. Autoři studie jsou přesvědčeni, že ve světle jejich nálezů by vlády států měly přehodnotit vracení v zajetí chovaných zvířat do přírody. Například britská vláda v současné době plánuje návrat vlků, rysů a divokých koček do skotských lesů.

 

Většina úmrtí zvířat je způsobena lidskou činností. Více než polovina masožravců byla zabita přímou činností člověka, většinou střelbou nebo při autonehodě. Předpokládá se, že příčinou tohoto jevu je nedostatečný strach v zajetí narozených zvířat z lidí. Většina masožravců se v zajetí také nenaučí dostatečně lovit a v divočině potom trpí hlady. Navíc tato zvířata jen zřídkakdy vytvářejí úspěšné sociální skupiny a jsou výrazně náchylnější k nemocem.

 

Spoluautorka studie Kristen Juleová říká: „Zvířata v zajetí se většinou nenaučí přirozenému chování potřebnému k úspěšnému životu v přírodě. Nedostatek loveckých schopností a nedostatečný strach z lidí je velmi znevýhodňují. Již dlouho jsme předpokládali, že zvířata odchovaná v zajetí jsou v přírodě méně úspěšná, ale rozsah tohoto problému je podle číselných výsledků kritický.“

 

I přes otazníky nad návraty zvířat do přírody, které studie vyvolává, její autoři stále zastávají tuto metodu jako součást snahy o zachování životních druhů. Juleová je přesvědčena, že tyto programy mohou být efektivní, pokud budou zvířata na život v přírodě lépe připravována. Pomohla by jim možnost v zajetí lovit, omezení kontaktu s lidmi a větší možnost sociální interakce.

 

Jedním z nejdůležitějších aspektů navracení zvířat do přírody je podle studie vzdělávání a zajištění podpory místních obyvatel. Mnoho druhů vyhyne právě kvůli konfliktům s lidmi a velké množství zvířat je po návratu do divoké přírody zabíjeno ze stejných důvodů. Například v Yellowstoneském národním parku místní farmáři nedávno zastřelili kvůli útokům na stáda dobytka pět vlků.

 

Zdroj: The Telegraph www.telegraph.co.uk

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist