PRAVDA O LOVU TULEŇŮ

10.02.2008

PRAVDA O LOVU TULEŇŮ

Pomozte zastavit jejich zabíjení!

 

Kanadský komerční lov tuleňů je lov jako žádný jiný. Je to krutá a neetická činnost vytvářející produkty, které určitě nejsou pro nikoho nezbytné. 98% tuleňů zabitých za poslední dva roky byla mláďata ve věku dvou týdnů až tří měsíců. Tyto lovy probíhají v tak velkém měřítku, že je nemožné  provádět je humánně.

 

Tuleni jsou stříleni nebo zabíjeni úderem do hlavy dřevěnou palicí nebo hakapikem (norská lovecká zbraň - kovová hlavice a hák na dřevěné násadě). Lovci se nejdříve snaží co nejvíce malých tuleňů znehybnit či zbavit vědomí. Teprve potom se vracejí a tuleně dobíjejí.

 

Dvě nedávno publikované nezávislé veterinární studie potvrzují nepřijatelnou krutost těchto lovů. Jejich motivem je konkurenční boj a jsou prováděny na velkých územích v podmínkách velmi nepředvídatelných. Rychlost je pro lovce nejdůležitější, jejich cílem je v co nejkratším čase znehybnit co nejvíce tuleních mláďat.

 

Zvířata jsou rutinně bita nebo střílena a ponechána v bolestech na ledě, než se lovci po nějakém čase vrátí, aby je dobili. Někteří tuleni jsou stahováni z kůže ještě při vědomí, protože jen málo lovců před stažením kontroluje absenci mrkacího reflexu, která je zárukou smrti zvířete. Komerční lov tuleňů tedy způsobuje zvířatům obrovské utrpení.

 

Kanadská vláda veřejnost často klame srovnáváním komerčního lovu tuleňů se zabíjením hospodářských zvířat v potravinovém průmyslu. Lov tuleňů je však nepředvídatelný a nekontrolovaný lov divokých zvířat, který se odehrává za velmi uspěchaných podmínek. To vedlo některé odborníky k závěru, že lov tuleňů nemůže nikdy splnit podmínky humánního lovu.

 

Průzkum z roku 2006 ukázal, že současné tempo vybíjení arktických tuleňů by mohlo během patnácti let zlikvidovat 50 až 70 % jejich populace. Během posledních let kanadská vláda zvýšila kvóty na lov tuleňů na historické maximum. Kvóta pro rok 2006 byla o 85 000 zvířat vyšší, než limit navrhovaný kanadskými vědci.

 

Historie ochranářství ukazuje, že kdykoli je část těla nějakého savce člověkem vysoce ceněna, je existence tohoto druhu ve vážném ohrožení. K ohrožení tuleňů navíc přispívá i globální oteplování, protože vede ke zmenšování stabilní ledové plochy, bez které se tuleni neobejdou.

 

 

(Zdroj: IWAF, www.stopthesealhunt.org)

 

MÁME MOŽNOST ZABRÁNIT ZABÍJENÍ TULEŇŮ?

MÁME!

ČTĚTE POZORNĚ DÁLE!

 

EVROPSKÁ UNIE bude usilovat o schválení zákazu obchodu s výrobky pocházejícími z tuleňů, v rámci EU. Chce pochopitelně znát názor Evropanů na tuto problematiku. Proto vznikl dotazník, který je k dispozici online – bohužel pouze v anglickém jazyce.

Abychom vyšli vstříc i těm, kteří anglický jazyk neovládají, přinášíme dále určitá vysvětlení k tomuto dotazníku a „návod“ k jeho vyplnění, který vydala HSI.

 

PROSÍME, VĚNUJTE MU SVOU POZORNOST A VYPLŇTE!

 

S pomocí "rukověti", kterou naleznete hned v následujícím článku: Pomozte zachránit tuleně! - EU chce znát váš názor!, to bude snadné.

 

NEZMEŠKEJME HISTORICKOU PŘÍLEŽITOST POMOCI LIDEM, KTEŘÍ CHTĚJÍ POMOCI ZVÍŘATŮM – TA SE SAMA BRÁNIT NEMOHOU!

 

POZOR! DOTAZNÍK MŮŽETE VYPLNIT A ODESLAT POUZE DO 13.ÚNORA!

 

Naleznete jej zde:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=seals

 

Máte-li zájem o další informace lovu tuleňů v angličtině, dejte nám vědět na adresu či telefon nadace:

Nadace na ochranu zvířat

Pacovská 31

140 00 Praha 4

e-mail: nadace@ochranazvirat.cz

Tel.: 222 135 460 denně od 9 do 17 hod.

Máme k dispozici ještě několik výtisků aktuální publikace – můžeme je zaslat na adresu, kterou nám oznámíte.

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist