Ochranazvířat.cz: Co říkají pravidla nového silničního zákona o přepravě zvířat

23.01.2008 Při přepravě zvířat je nutné:

Co říkají pravidla nového silničního zákona o přepravě zvířat?

 

Při přepravě zvířat je nutné:

- zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete8) a bezpečnou přepravu nákladu

8) Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.

- zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby,

- Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Za nesprávnou přepravu zvířat v automobilu může řidič dostat pokutu až 2.000,- korun. Bohužel silniční zákon nespecifikuje, jak mají být zvířata při přepravě zabezpečena. Zde jsou některé doporučení veterinářů pro přepravu zejména psů v autě:

 

Jak tedy přepravovat psa v autě? Můžete si vybrat z několika možností, jak svého psa během cesty zabezpečit. Mezi nejoblíbenější patří přepravní boxy, klece a přepravní tašky určené pro psy a ostatní domácí mazlíčky.

Do velkého kufru auta se vejdou 1 až 2 přepravní boxy, které chrání psy před zraněním. Jsou nejvhodnější volbou pro malá plemena psů a štěňata.

Přepravní klece jsou ideálním řešením pro přepravu nebo pobyt psa v průběhu výstavy. Klece se vyrábějí v různých velikostech a jsou určeny pro všechny plemena psů.

Skládací boxy jsou skládací domečky pro psy, kočky a jiná malá domácí zvířata. Poskytují komfort, bezpečí a soukromí pro psy různých plemen. Jsou velmi skladné, lehké a dají se přenášet jako běžná batožina. Složení a rozložení trvá jen několik málo chvil a ve složeném stavu zaberou jen velmi malý prostor. Boxy jsou dostupné v různých typech, velikostech a barvách.

Taška je určena pro přepravu psů malých plemen, koček i ostatních domácích miláčků. Je ideální do všech dopravních prostředků a to i do letadla, auta, na dovolenou apod.

Pásy mohou používat psi od 2,5 kg do 44 kg (maltézský psík, německý ovčák, dobrman atd.). Pásy jsou v citlivých místech což znamená na hrudi a na břiše polstrované. Větší psi nad 45 kg na sedadlo nepatří. Pásy instalujte pouze na zadní sedadla, nikdy ne na místo vedle řidiče.

Při výběru vhodného přepravného zařízení dbejte o co největší pohodlí Vašeho mazlíčka. A také o to, aby nedošlo k porušení Zákona na ochranu zvířat proti týrání a zvířeti způsob přepravy nezpůsoboval bolest či jinou ujmu.

 

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/532/czech/clanek/co-rikaji-pravidla-noveho-silnicniho-zakona-o-preprave-zvirat/