Írán: Veřejní činitelé v Teheránu zahájili zátah na psí mazlíčky *** Nepálské kozy obětovány kvůli letadlu *** Snížení světové spotřeby masa o deset procent by zpomalilo globální oteplování

07.11.2007

Írán: Veřejní činitelé v Teheránu zahájili zátah na psí mazlíčky

 

Íránská policie učinila bezprecedentní tah – zřídila v Teheránu psí vězení. Tento akt je součástí vládní kampaně proti tzv. nemorálnímu a neislámskému chování, v jejímž rámci byly už tisíce mladých mužů a žen zadržovány nebo oficiálně varovány kvůli svému oblečení. Nyní se pod nátlakem činitelů ocitají i teheránští majitelé psů.

 

Přípustnost vlastnictví psa byla diskutována úřady již od založení Íránské islámské republiky v roce 1979. Íránští představitelé říkají, že podle islámu jsou psi špinavá zvířata a majitelé psů jsou ovlivňováni západnímy vlivy. Někteří konzervativní duchovní označili vlastnictví psů za „morálně zkažené“ a nejraději by ho zakázali. V minulosti majitelé psů dostávali varování od úřadů nebo byli nuceni platit poplatky za vlastnictví psa. I přes tyto těžkosti se řady vlastníků psů v posledních letech rozšířily, zvláště o mladé lidi z Teheránu.

Nový zátah na psy následoval po nedávném prohlášení velitele teheránských bezpečnostních složek, že venčit psa na veřejnosti je v rozporu se zákonem. Mnoho lidí je tímto výrokem zaskočeno. Nadja, jejíž nemocný pes byl zatčen cestou od veterináře, považuje policejní akci proti psům za směšnou. „Dnes to jsou psi a zítra budou muset chytat ptáky. Vždyť i policistům to musí připadat k smíchu.“ říká Nadja.

Všechna zadržená zvířata jsou přemístěna do nově vzniklého „vězení“. Dr. Javid Aledavud, ředitel íránské Společnosti na obranu práv zvířat zdůrazňuje, že podmínky v tomto centru jsou velmi špatné a pro zvířata nevhodné. Dále říká, v Koránu nejsou žádné zmínky o tom, že by psi byli špinaví.

Íránské bezpečnostní složky prohlašují, že zákaz venčení psů je zaměřen pouze proti západním vlivům. Reza Javalchi, tajemník Společnosti na obranu práv zvířat vysvětluje, že vlastnictví psa, na Západě rozšířené, je představiteli Íránu vnímáno jako projev západních vlivů. „To ale není pravda,“ říká, „jestli chceme mluvit o symbolech západní civilizace, tak mezi ně můžeme počítat třeba i nošení obleku. Tyto věci se zkrátka staly částí lidského života. Podle vědců byl pes v Íránu domestikován k lovu a ochraně majetku možná ještě dříve, než na Západě.“

V srpnu byl v Teheránu zatčen mladík, který vyvěšoval fotografie svého ztraceného psa. Podle mluvčího policie Mehdi Ahmadího se dopustil šíření zkaženosti propagováním vlastnictví psa.

Aktivisté tvrdí, že v Íránu neexistuje oficiální právní norma proti vlastnictví psů. To je však malou útěchou desítkám zvířat v teheránském psím vězení a jejich majitelům.

 

 

 

Nepálské kozy obětovány kvůli letadlu

 

 Nepálské státní aerolinie potvrdily obětování dvou koz hinduistickému bohu za účelem odstranění technických potíží na jednom z letadel.

 

 Dle nepálských aerolinek byla zvířata poražena před dotyčným strojem – Boeingem 757 – na letišti v Káthmándú. Oběť byla určena Ákáší Bhairabovi, hinduistickému bohu ochrany nebes, jehož symbol nesou všechna letadla nepálského dopravce. Po nedělním obřadu letadlo úspěšně doletělo do Hongkongu. „Závada letadla byla odstraněna a jeho pravidelné lety obnoveny“ prohlásil představitel aerolinií. Nepálské aerolinky vlastní dva stroje Boeing. Opakující se poruchy jednoho z nich vedly v předcházejících týdnech k odložení mnoha letů. Splečnost odmítla sdělit příčinu závady, místní média mluví o poruše elektrického rozvodu.

 

 

 

Snížení světové spotřeby masa o deset procent by zpomalilo globální oteplování

 

Londýn: Nový výzkum ukázal, že dopady globálního oteplování by byly výrazně zmírněny snížením konzumace masa o deset procent.

 

Vědci prostřednictvím posledního vydání lékařského časopisu The Lancet radí obyvatelům rozvinutých zemí omezit spotřebu masa o množství jednoho hamburgeru na osobu denně, aby pomohli zpomalit globální oteplování.

„Zemědělská činnost, zejména chov hospodářských zvířat, celosvětově produkuje zhruba pětinu všech skleníkových plynů a přispívá tak ke změnám klimatu a jejich zdraví škodlivým následkům, včetně ohrožení úrody v některých oblastech světa“, píší autoři.

Výzkumníci věří, že snížení globální spotřeby masa z denního průměru 100 gramů na osobu na 90 gramů by snížilo množství škodlivých plynů produkovaných krávami, ovcemi a kozami. „Zvláštní pozornost by měla být věnována zdravotním rizikům která plynou z vzrůstající konzumace masa ve světě, a to nejen kvůli změnám klimatu, ale i kvůli podílu zvýšené spotřeby masa na některých chorobách.“, dodává studie.

Téměř dvaadvacet procent celkové produkce skleníkových plynů pochází ze zemědělství. Chov hospodářských zvířat, včetně přepravy zvířat a krmení, zapříčiňuje vznik téměř osmdesáti procent těchto zemědělských emisí, nejčastěji ve formě metanu.

„Podstatné snížení konzumace masa ve státech s velkými příjmy by prospělo zdraví obyvatel zejména snížením rizika vzniku srdečních chorob, obezity a některých druhů rakoviny.“, říká výzkum, „Naopak zvýšení konzumace živočišných produktů směrem k navrhovanému dennímu průměru by prospělo zdraví obyvatel rozvojových zemí.“Zdroj: WSPA

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist