Město bude mít více záchranných stanic pro zvířata

16.09.2007

Péče o volně žijící živočichy se změní

Město bude mít více záchranných stanic pro zvířata

 

V Pražském deníku napsala Jitka Eisenhamerová

 

Praha/ V metropoli existuje pouze jediná záchranná stanice, kam mohou lidí lidé zavézt zraněné volně žijící zvíře. Stanice působí v Jinonicích a podle vedení města je pro péči o zvířata nevyhovující. Nemá zavedenou vodu, ani není napojena na elektrickou síť.

„Péče o zraněná volně žijící se musí změnit. Je potřeba, aby se specializovala podle druhů zvířat,“ vysvětlil Petr Štěpánek, radní pro životní prostředí. Sám se přiklání k tomu, aby ve městě fungovalo více stanic než jedna obří, která by péči zajišťovala.

Projektem pro vznik stanic pro volně žijící druhy se začne příští týden zabývat speciální pracovní komise. Jejím šéfem bude Tomáš Müller z odboru životního prostředí magistrátu, dalšími členy budou veterinární lékař, pracovník České inspekce životného prostředí, pracovník záchranné stanice a také poradce primátora pro životní prostředí Pavel Polák. 

 

Každá stanice bude zaměřena na jeden druh zvířat

 

Základem má být vznik tří hlavních zařízení. Jedno bude přijímat obojživelníky a plazy, další ptáky a třetí savce. „Všechny stanice budou řízeny centrálním dispečinkem s 24hodinovým provozem, pochopitelně s napojením na městskou polici a odchytovou službu,“ upřesnil Polák.

Stanice pro plazy a obojživelníky vznikne v lokalitě Starých Ďáblic, kde již nyní funguje stanice Českého svazu ochránců zvířat se zaměřením na plazy.

Ptáky bude přijímat stanice v Jinonicích s detašovaným pracovištěm v Komořanech. „Součástí stanice pro ptáky musí být zařízení pro trvale handicapované jedince. Za toto zařízení je možné považovat část současného areálu v Jinonicích,“ dodal Polák.

Současný městský útulek v Měcholupech má v systému péče o volně žijící jedince přijímat hlavně savce.

 

Ježci a mláďata budou mít vlastní zařízení

 

V současnosti k Záchranné stanici pro volně žijící zvířata v Jinonicích patří dům s pozemkem od stanice vzdálený asi jeden a půl kilometru. „ Návrh počítá s tím, že by tento objekt byl využit právě pro volně žijící ptáčata a ježky,“ řekl Polák s tím, že ve stejném objektu v Jinonicích bude rovněž sídlo centrálního dispečinku s telefonním číslem, kam budou moci lidé 24 hodin denně hlásit nálezy volně žijících poraněných zvířat.

 

Kolik město zaplatí?

Pro vznik sítě stanic nebude nutné stavět nová zařízení. „Bohatě vystačí stávající objekty. Některé z nich, například dům v Ďáblicích pro plazy, bude nutné jen stavebně přizpůsobit provozu stanice. Tím se výrazně ušetří,“ uvedl Bémův poradce. Mzdové náklady se odhadují na 3 402 000 korun ročně, vypláceni z nich budou manažer, asistent, 3 pracovníci dispečinku, 5 zaměstnanců stanic včetně řidičů. Na provoz aut hodlá město vyčlenit ročně půl milionu korun, provozní náklady odhaduje na 5 milionů korun a náklady na reklamu dosáhnou asi dvou set tisíc korun.

Jak bude nový systém konkrétně vypadat, projedná pracovní skupina během podzimu. Do konce roku jej mají schválit městští radní. 

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist