Island zastaví komerční lov velryb!

12.09.2007

Island zastaví komerční lov velryb!

 

Koncem srpna islandský ministr rybolovu sdělil novinářům, že jeho země nebude pokračovat v komerčním lovu velryb kvůli nízké poptávce po velrybím mase a nedostatečném přístupu na japonský trh.

 

To je obrat o stoosmdesát stupňů. Minulý říjen Island ohlásil, že lovy obnoví i přes zákaz komerčního lovu vydaný Mezinárodní velrybářskou komisí v roce 1986. Island plánoval první rok zabít 30 plejtváků malých a devět ohrožených plejtváků druhu myšok, a přitom pokračovat v lovu dalších velryb pro svůj “vědecký“ výzkumný program.

 

Aktivisté z celého světa psali islandskému premiérovi i jiným veřejným činitelům a požadovali zastavení lovu. Také islandské společnosti zabývající se turismem a pozorováním velryb ztrácely zákazníky a naléhaly na vládu, aby neobnovovala komerční lov.

 

Bohužel, lovci zabili sedm plejtváků malých a sedm myšoků. Ale jejich maso se nedostalo na trh: svědkové uvádějí, že těla velryb byla odvezena na skládku, protože nikdo velrybí maso nechtěl koupit.

 

Každopádně islandský lov pro vědecké účely bude očividně pokračovat, a to i přes ostré protesty ichtiologů, kteří tvrdí, že plán výzkumu je špatně sestavený, výzkum že nepřinese žádné užitečné výsledky a je „nedostatečný téměř v každém ohledu“.

 

I mimo Island se trh s velrybím masem zmenšuje. Japonsko dále shromažďuje maso z vlastních „vědeckých“ lovů, částečně proto, že mnoho japonských supermarketů odmítá maso prodávat. Japonská vláda, aby snížila stav těchto zásob, se rozhodla použít maso do školních jídelen. Někteří členové vlády však protestovali kvůli vzrůstajícím ohlasům, že velrybí maso je nezdravé díky globálnímu znečištění.

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist