Evropský parlament dává Evropské komisi jasný pokyn k zastavení pokusů na primátech!

11.09.2007

Tisková zpráva Eurogroup for Animals

 

Evropský parlament dává Evropské komisi jasný pokyn k zastavení pokusů na primátech!

 

Členové Europarlamentu dne 5.9.2007 ve Strasbourgu schválili deklaraci, jejímž prostřednictvím požadují po Evropské komisi vytvoření časového plánu pro nahrazení pokusů na primátech jinými alternativami. Deklarace ještě před uzávěrkou 6. 9. získala více než potřebných 393 podpisů a stala se tak formálním usnesením Europarlamentu. Požadovaná opatření budou tedy zohledněna v právě dokončované novelizaci evropské direktivy 86/609/EEC, která se pokusy na zvířatech zabývá.

 

Pokusy na zvířatech jsou často diskutovaným tématem. Výzkum Evropské komise ukázal, že 80% respondentů považuje pokusy na primátech za nepřijatelné.

 

Primáti jsou inteligentní zvířata, která žijí v sociálních skupinách a prožívají stres a bolest podobně jako lidé. Jejich DNA se z devadesáti procent shoduje s lidskou a jsou schopni trpět tak jako lidé. Kromě samotného utrpení během pokusů je čeká frustrace a nuda v holých a všestranně nevyhovujících kotcích, stres během odchytu, přepravy a zajetí, a konečně eutanázie.

 

V EU se ročně použije k pokusům více než 10 000 primátů. Většinu těchto pokusů vyžaduje zákon o bezpečném testování, a to buď pro kontrolu výroby a kvality výrobků, anebo pro toxikologický výzkum.

 

Eurogroup for Animals během posledních čtyř měsíců vyvinula značné úsilí, aby informovala europoslance o nutnosti zastavení pokusů na primátech: Tento výsledek je velmi povzbuzjící, říká Sonja Van Tichelen, ředitelka Eurogroup, ale věc je teď v rukou Evropské komise. Chápeme, že využívání primátů nemůže být zastaveno přes noc, ale chceme, aby se komise stanovením strategie a vymezením zdrojů zavázala k postupnému zastavení pokusů. Není důvod tuto diskusi dále odkládat.

 

Vydání nové direktivy, která by regulovala využití zvířat ve výzkumu je třeba již dlouho. Současná direktiva z roku 1986 už dávno není v souladu s vědeckým vývojem ani s negativním postojem obyvatel Evropy k pokusům na zvířatech.

 

 

NADACE NA OCHRANU ZVÍŘAT v České republice, která je od roku 2003 pozorovatelem organizace Eurogroup for Animals

komunikovala opakovaně v tomto ohledu se všemi našimi europoslanci, kteří věnovali jejím argumentům pozornost a také díky jim byl získán potřebný počet podpisů pod deklaraci požadující postupné omezování a nakonec i zastavení pokusů na primátech.

V dopise z 6.9. gratuluje pan Ian Reddish, koordinátor Eurogroup for Animals, nadaci a všem zúčastněným k úspěchu dosaženém  spojenými silami nevládních organizací pro ochranu zvířat. Význam tohoto úspěchu spatřuje především v tom, že z deklarace se tímto stává usnesení Europarlamentu a jako takové bude předáno Evropské komisi a Radě ministrů k projednání v té nejvhodnější době, kdy komise právě dokončuje novelizaci direktivy 86/609. 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist