Útulek shromažďovatelky zvířat byl zavřen

27.11.2002

 

19. října 2002 byl zavřen nelegální útulek paní Mileny Mocivnik v Borovnici, za pomoci slovinské veterinární správy a mezinárodních i národních ochranářských organizací.

Toto zařízení bylo po léta kritizováno ochranáři kvůli nehygienickým a absolutně nevyhovujícím  podmínkám, v jakých tam žili psi a kočky. Úřady ve Slovinsku váhaly zakročit vzhledem k zavádějícímu zviditelňování Mileny Mocivnik v médiích. Rakousko-německá ochranářská organizace Tierhilfe Süden sledovala útulek po více než rok od sprna roku 2001 a během tohoto období pořídila detailní záznamy a fotografie toho, v jakých podmínkách tam zvířata žila. Toto zdokumentování nakonec pomohlo k tomu, že veterinární správa mohla začít likvidovat útulek.

 

Likvidace proběhla hladce, byla dobře zorganizována slovinskou veterinární správou a společností na ochranu zvířat z Ljublaně. Psi byli šetrně naloženi na dopravní vozy za pomoci pracovníků Tierhilfe Süden. Celkem bylo z útulku odvezeno 322 psů a 14 koček. 45 psů muselo být okamžitě odvezeno na veterinární kliniku a 4 z nich museli být utraceni.  Zbytek psů byl převezen do přechodného útulku, kde byla provedena jejich registrace, očista, ošetření veterinářem a mikročipování. Nyní o ně pečují dobrovolníci z ochranářské společnosti v Ljublani a zajišťují jejich umisťování.

 

Program adopce je zajišťován společnými silami pomocí internetu, místního tisku a adopčních programů Slovinska, Rakouska a Německa. Většina psů by tak měla být umístěna během příštího měsíce. Zvířata, která se nepodaří umístit, zůstanou v útulcích do konce svého života za pomoci sponsorů ze Slovinska, Rakouska a Německa.

 

Brigit Reuter, manager celého projektu, říká o roční pomoci organizace Tierhilfe Süden útulku Mileny následující: „Milena uvedla během naší první návštěvy, že sitace v jejím útulku je špatná z důvodu nedostatku financí a podpory ze strany úřadů. Poskytli jsme vše, aby se situace pro psy zlepšila: potravu, finance pro pracovníky, veterinární péči, sterilizační program a pomoc s umísťováním.

 

Ale to všechno situaci jen málo změnilo. Adopce se neprováděla v dostatečném měřítku, takže počet zvířat neklesal. Veterinář, který pravidelně útulek navštěvoval jednou týdně, nebyl upozorněn na nemocné a zraněné psy, kteří potřebovali ošetření. Zkrátka situace v útulku se nezlepšila, a proto jsme se rozhodli, že bude nejlépe útulek zavřít, a začali jsme vyjednávat s veterinární správou.

 

Nyní jsme rádi, že jsme se rozhodli k takovému řešení a že jsme našli profesionální partnery ve veterinární správě Slovinska a společnosti na ochranu zvířat v Lublani.  Více než 300 psů bylo vysvobozeno, aby se pro ně našel nový domov a mohli začít nový život poté, co byli po léta vězněni v útulku Mileny Mocivnik.

 

Byli jsme šokováni, když jsme viděli těžce poraněné psy během evakuace v domě Mileny (viz link číslo 3 dole). Je těžké pochopit, že veterinář navštěvoval toto místo jednou týdně a Milena mu tyto neuvěřitelné trpící psy neukázala. Jediným vysvětlením tohoto chování by mohl být mentální problém, který je znám jako ,shromažďování zvířat´.  Je to neovladatelná potřeba shromažďovat co nejvíce zvířat a paranoidní strach se od nich odloučit, ať už jsou živá či mrtvá. Postižený jedinec zároveň není schopen zhodnotit špatné podmínky, ve kterých zvířata žijí.

 

Jsme si jisti, že v Evropě je takových shromažďovatelů zvířat mnoho a tudíž i mnoho zvířat, která trpí v hrozných podmínkách. Bylo by dobré, kdyby se i ostatní případy daly vyřešit tak  hladce a efektivně spojenými silami veterinárních úředníků a ochranářů jako záležitost ve Slovinsku.“

 

Brigit Reuter

Tierhilfe Süden Austria

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist