Za železa „do želez“!

03.08.2007

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 2. 8. 2007

 

 

 

Za železa „do želez“!

Přestože je zákonem zakázáno používat k tlumení škodné, řečeno mysliveckou mluvou, nášlapných čelisťových pastí, neboli želez, čas od času je možné se s jejich použitím setkat. Jako nedávno, když někdo nalíčil past ve vilové čtvrti na Litoměřicku a chytil se do ní domácí kocour.

 

Je nutné si uvědomit, že ten, kdo zakázaných prostředků k usmrcování zvířat použije, vystavuje se postihu jak podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, tak podle zákona o myslivosti. Záleží, zda by železa použil na usmrcování lesní zvěře, anebo například, jak výše uvedeno sousedova psa nebo kočky. Znamená to pro takového jedince pokutu a odsouzení k náhradě škody, popřípadě se může dočkat i pravomocného odsouzení k podmíněnému nebo nepodmíněnému trestu odnětí svobody.

 

Zákaz používání, ale i prodávání čelisťových pastí neboli želez, nelze brát na lehkou váhu. Jde o obzvlášť zavrženíhodný způsob usmrcování zvířat, které jim způsobuje velké utrpení, ale je třeba si uvědomit i to, že může dojít i k ohrožení zdraví člověka, zejména hrajících si dětí.

 

Ano, případy použití želez jsou v poslední době opravdu řídké, přesto považujeme za vhodné připomenout zavrženíhodnost jejich používání, ale připomenout i trestnost jejich používání i nepřímou nebezpečnost člověku.

 

Železa patří do starého železa, popřípadě do muzea, anebo do myslivcova loveckého pokoje jako historická dekorace.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist