Vyšetřování na ptačí chřipku pokračuje

30.07.2007

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 30. 7. 2007

 

Vyšetřování na ptačí chřipku pokračuje

Vyhlášením mimořádných veterinárních opatření v místech výskytu aviární influenzy samozřejmě práce Státní veterinární správy nekončí, naopak. V ochranných pásmech se nadále vyšetřují chovy a vyšetřují se samozřejmě i uhynulí volně žijící ptáci.

Stále se povinně vyšetřuje chovaná drůbež v podnikatelských chovech v pásmech, například v uplynulém týdnu byly prověřeny chovy čítají zhruba 180 000 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři při zachování všech bezpečnostních opatření odebírají na vyšetření vzorky z výtěrů tracheálních a kloakálních a lze potvrdit, že do tržní sítě jde drůbež zdravotně nezávadná. To se samozřejmě týká i vajec.

Zároveň je možné potvrdit, že u žádných dosud vyšetřených uhynulých volně žijících ptáků (s výjimkou jedné labutě na okrese Břeclav dne 28. 6.) nebyla ptačí chřipka diagnostikována. Například za červenec bylo vyšetřeno 168 ptáků. Ani u posledního hromadného úhynu 32 divokých kachen na Pardubicku ze slepého ramene Chrudimky nešlo o ptačí chřipku. Zde šlo zřejmě o úhyn způsobený botulismem. Botulin produkují anaerobní bakterie, kterým se na rybnících a stojatých vodách daří zejména v období velkých veder.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist