Neplašte bezbranné

28.05.2007

 

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 23. 5. 2007

 

Neplašte bezbranné

V jarních a letních měsících je na místě se v přírodě chovat velmi ohleduplně. Touto dobou je zde velké množství mláďat volně žijících živočichů. Je tedy vhodné v tomto období v přírodě omezit hlučnější aktivity a snažit se zklidnit i mladší rodinné příslušníky. Jen v klidu a tichosti lze zažít při pozorování živočichů řadu neopakovatelných chvil.

Zejména majitelé psů, kteří si často stěžují na kruté myslivce, že střílejí jejich zvířecí miláčky, by si měli uvědomit, že právě v období, kdy se většina zvěře rozmnožuje a odchovává mláďata může volně pobíhající pes minimálně vyrušit hnízdící nebo kojící samici, rozehnat hejno mláďat, některé poranit nebo usmrtit. Ale to se týká třeba i doma chované fretky. Stejně však může škodit i jezdec na koni, nebo bicyklista, který se bezohledně pohybuje mimo cesty či stezky, nemluvě o motocyklistech, motorových tříkolkách a terénních autech.

Obdobně, ale možná ještě ve větším rozsahu, plaší, popřípadě znejsťují volně žijící zvěř i různé velmi hlučné sportovní nebo společenské akce pořádané ve volné přírodě. Zde je třeba si uvědomit, že takovéto akce přírodu ruší nejen samy o sobě, ale i nahromaděním motorových vozidel a celou řadou průvodních negativních vlivů na prostředí. Pořadatelé by měli respektovat, že nadměrné působení stresových vlivů, které působí zvířatům utrpení, považuje zákon za týrání a proto by měli vhodně volit termín i místo konání takových akcí.

Citlivý vztah k přírodě a zachování příznivého životního prostředí pro nás i další generace nepodpoří hojná silná slova, ona stačí maličkost, upřímná snaha pochopit přírodní zákony. A právě doba počínajícího léta je dobou, kdy je vhodné si to uvědomit.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist