Naši přátelé v létě

01.05.2007

Naši přátelé v létě

 

 

Léto, období prázdnin a dovolených je za dveřmi. Příjemný čas . Ale je stejně příjemný pro naše chlupaté či opeřené kamarády? Aby byl, přinášíme několik dobrých rad.

 

Vysoké teploty a sucho našim zvířecím kamarádům mohou škodit, pokud je před horkem a spalujícím sluncem nebudeme umět účinně chránit. Jak ?

 

Psi: psi se pohybují i v létě v naší společnosti, chodí na procházky, pohybují se po zahradě či kotci. Dbejte na to, aby měl pes v horkých dnech vždy dostatek nezávadné pitné vody, často ji měňte (klidně i několikrát za den), zvětralá a zteplalá voda psu chutná stejně málo jako nám, kromě toho se po delší době kazí. Pokud je pes na zahradě nebo v kotci, zajistěte, aby měl stále možnost úkrytu ve stínu (pamatujte na to, že se slunce přes den pohybuje, kde byl ráno stín, není již za pár hodin)! Procházky omezte na ranní a podvečerní hodiny, nenuťte psa k aktivnímu pohybu na slunci, nepřepínejte ho! Dopřejte psu koupání v přírodní vodě, nebo sprchování na zahradě, pokud se mu to líbí. Myslete na to, že mladí psi v zápalu hry neodhadnou své síly a mohou se přehřát. Zvláště opatrní musíte být, pokud máte některé z krátkolebých plemen (boxeři, buldoci, buldočci apod.). Nikdy, ani na chvíli, nenechávejte psa v létě v zavřeném autě!!! Auto se na slunci během krátké doby rozpálí a změní se ve smrtící past!

 

Ostatní zvířata: Horké dny mohou ale ohrožovat nejen psy, ale i ostatní zvířata která s vámi sdílí domácnost nebo zahradu. Je nezbytné, aby všem zvířatům bylo umožněno ukrýt se ve stínu a aby jim byl zajištěn přístup k pitné vodě. To v horku platí i pro zvířata teplomilná! Pamatujte na to, že v horku se voda rychle kazí, je třeba ji častěji vyměňovat. Některým zvířatům je v horku velice příjemné rosení nebo sprchování, například papoušci to často přímo milují.


Foto Jiří Heller


Jak na dovolenou ?

Kam s ním?

Vzít ho sebou?

 

Plánujete, kam pojedete, kde si odpočinete. Naplánujte to i vašemu zvířecím příteli. A včas rozmyslete, zda ho vezmete sebou, nebo mu zajistíte péči jinak.

 

Pes s vámi většinou ochotně pojede kamkoliv, na vás bude včas zjistit nejen zda je do plánovaného místa možné psa vzít, ale i za jakých podmínek. Pokud jedete do hotelu či kempu, dopředu se informujte o možnosti ubytování psa a o ceně za ně. V ubytovacích zařízeních totiž berou časti jen malé psy. V tom případě se rozhodně nevyplatí tvrdit, že máte psa malého a doufat, že vás s vaším rotvajlerem či dogou srdečně uvítají..

Na psa musíte myslet i během cesty, jedete-li autem, dopřejte mu časté přestávky a proběhnutí, nechte ho přitom napít. Pokud má váš pes choulostivější žaludek a v autě zvrací, před cestou ho nekrmte vůbec,  nebo jen velmi málo, ušetříte si úklid auta po „nehodě“. Je-li to možné, cestujte v chladnější denní době, poránu a v podvečer.

 

Dopravní předpisy pamatují také na přepravu zvířat v autě. Pes by měl být umístěn tak, aby to bylo pro něj i pro cestující bezpečné. V současné době je možné koupit různé bezpečnostní deky, popruhy, přepravky apod. Nepodceňujte záležitost bezpečnosti, nezajištěný pes může znamenat v kritické situaci vážné ohrožení vašeho i jeho života.

Při cestách jinými dopravními prostředky si pečlivě zjistěte, jaké jsou podmínky pro přepravu psa a dodržujte je, nemá smysl se dohadovat s řidiči či průvodčími.  

Jedete-li do ciziny, nezapomeňte si včas zajistit všechny potřebné doklady – v rámci EU stačí  Pet Pas s platným očkováním, některé země si však stanovují zvláštní podmínky, informace najdete na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz.

 

Kočky obecně o cestování příliš nestojí, pokud máte možnost, je lépe nechat je doma v péči příbuzných či známých. Cestujete-li s kočkou, zajistěte jí pohodlnou přepravku, dopředu ji s ní seznamte a navykněte ji na ni. Kočka má ráda klid, proto přepravku v dopravním prostředku umístěte na nejklidnější a bezpečné místo.

 

Ostatní zvířata obvykle také dají přednost pobytu doma v péči náhradních ošetřovatelů. Pokud je to nutné, křeček, morče či potkan s vámi samozřejmě cestovat mohou, jedete.li však do hotelu či jiného podobného ubytovacího zařízení, zjistěte si  dopředu možnost pobytu i tohoto vašeho zvířecího kamaráda. Papoušci či jiní ptáci by opravdu raději měli zůstat doma. Ostatní vzácnější druhy (plazi apod.) v každém případě. Během dovolené jim rozhodně nemůžete zajistit vhodné životní podmínky.

 

Nechat ho doma?

Nemůžete-li si své zvíře vzít na dovolenou sebou, máte několik možností:

1/Nechat svého miláčka v domácím prostředí a zajistit mu náhradního opatrovníka – příbuzného či dobrého známého. Pokud se dotyčný může na dobu dovolené k vám domů nastěhovat, je tato varianta ideální. Nutné to je u zvířat, která se přesouvat nedají – ptáci, plazi, hospodářská zvířata.

2/ Nechat zvíře v péči opatrovníka u něj doma – přestěhovat ho k „hlídací tetě či strejdovi“ domů. Pokud například pes tohoto člověka dobře zná a je zvyklý i u něj doma, je to velmi dobrá možnost.

3/ Psa, výjimečně jiné zvíře (kočku, fretku), je možno po dobu dovolené umístit do psího hotelu. Zde je třeba velmi pečlivě vybírat a domlouvat dlouho dopředu. Opravdu dobré hotely bývají na léto dlouho předem beznadějně obsazeny.

 

Jak poznat dobrý hotel?

Nejlepší jsou osobní reference a zkušenosti známých, kteří tam psa již umístili a byli spokojeni. Pokud tuto možnost nemáte, dobré je domluvit si nejdříve nezávaznou návštěvu, všímat si čistoty zařízení, chování zde umístěných psů . A také toho, jaký vztah mají ubytovaní psi k ošetřovatelům, co a jak o psech majitel či zaměstnanci hovoří.

Typ zařízení si můžete vybrat podle zvyků a citlivosti vašeho pejska, někde nabízejí domácí ubytování a individuální péči, někde ubytování v kotcích. Máte-li citlivějšího pejska, můžete se domluvit na zvykací návštěvě i s ním, třeba na půl dne, na den, aby pro něj pak nové prostředí nebylo úplně cizí. Dobré podniky by to měly umožnit.

Pejskovi dejte sebou jeho deku, misky, hračky, aby měl něco svého z domova. Domluvte se s majitelem hotelu na krmení – není dobrá změna! Buď dejte psu sebou krmení, na které je zvyklý, nebo s majitelem domluvte krmení stejným druhem.

Ceny ubytování jsou různé i podle velikosti psa a podle služeb, které zařízení nabízí. Někde je v nabídce například během ubytování i výcvik.

 

A teď už jen přání :Krásné léto a příjemnou dovolenou vám i vašim zvířecím kamarádům !

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist