Našli jste toulavého psa nebo kočku?

08.03.2007

Kontaktujte obecní/městský úřad či útulek s odchytovou službou. Informujte se, zda někdo zvíře nehledá. Často se tak zvíře vyhne stresujícímu pobytu v útulku a může být přímo odevzdáno majiteli.

Do útulku můžete zvíře odvést také vy. Zvažte bezpečnost odchytu zvířete. Snažte se jej chytit: delším přemlouváním si můžete získat jeho důvěru - pomůže, máte-li také psa, který je mu sympatický. Zkuste mu okolo krku dát třeba Vaši šálu nebo šátek. Přiveďte jej domů, dejte mu napít. Nevypadá - li zraněný, tak i nažrat. Kontaktujte útulky a zanechejte oznámení o nálezu. Na místo, kde jste jej našli, vyvěste také oznámení a informaci, kam může majitel přijít nebo volat. Navštivte veterináře. Ve městech se vyskytuje také mnoho toulavých a opuštěných koček. Najdete-li nějakou kočičku, která se nechá chytit, dejte jí napít a nakrmte ji. Co nejdříve navštivte veterináře.

Co říká naše legislativa

Podle našeho práva je každé zvíře věcí, protože se s ním obchoduje apod., ale současně od roku 1992 podle zákona na ochranu zvířat proti týrání "je zvíře stejně jako člověk živým tvorem schopným na různém stupni pociťovat bolest a utrpení a zaslouží si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka". Kdo zvíře opustí s úmyslem se ho zbavit nebo je vyhnat, podléhá pokutě až 10.000 Kč. Kdo najde opuštěné zvíře, má povinnost odevzdat je na obecním úřadě nebo v obecním útulku, je-li útulek zřízen. Obecní úřad má povinnost postarat se o takové zvíře po dobu jednoho roku.Utrácení toulavých zvířat po určité době, např. po uplynutí karantény, zákon mimo stanovené důvody usmrcení nedovoluje. Po uplynutí doby jednoho roku náleží péče o toulavá zvířata státu prostřednictvím okresního úřadu.

Seznam útulků najdete v rubrice Odkazy.

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist