Co můžete udělat vy

14.02.2007

Pokud Vám není týrání zvířat lhostejné a máte podezření, že k něčemu takovému dochází, oznamte to písemně na příslušné krajské veterinární správě ve vašem okrese, dále na městském či obecním úřadě a v neposlední řadě také na okresním ředitelství policie ČR. Sledujte, jak se „váš“ případ dál vyvíjí, zda nezůstal zapomenut někde v šuplíku a opravdu došlo po oznámení ke zlepšení situace. Máte právo informovat se o postupu veterinářů, a pokud se vám zdá, že je proces zdlouhavý, naléhejte a ptejte se. Jedná – li se opravdu o týrání zvířete, je nutné řešit případ včas a zabránit tak dalším ujmám na zdraví a psychice zvířete. Nespoléhejte, že si případ všimne i někdo jiný. Pokud jste to vy, kdo si toho všiml a nelíbí se vám to, jistě vám záleží na osudech zvířat. Angažujte se proto sami v tomto případě. V případě podání oznámení na podezření spáchání přestupku nebo trestného činu, písemně požádejte o to, abyste byli do 30 dnů informováni o výsledku. Úřady jsou však povinné zabývat se i anonymním oznámením.

Lidé se často zlobí, že zákony jsou špatné a nedokonalé. Samozřejmě i my bychom uvítali některé změny a úpravy v nich, ale daleko větší problém je, že se s nimi lidé nenaučili pracovat a využívat je. Pamatujte, že kde není žalobce, není soudce a pokud jste svědky týrání zvířat, nebojte se ho zdokumentovat  a pořídit tak důkazní materiály. 

Zde je jedna z možností, jak by vaše písemné oznámení mohlo vypadat: (ke stažení zde)

 

 

OZNÁMENÍ PODEZŘENÍ Z PŘESTUPKU

Obecnímu( Obvodnímu, Městskému) úřadu v ....................

Krajské ( Městské) veterinární správě v .........................

Oznámení podezření z přestupku týrání zvířete

podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání

Oznamuji, že v (adresa).................. se nachází (druh zvířete)............., který vykazuje známky týrání: (vyjmenovat, popsat, jak to bylo zjištěno; uvést případné svědky, velmi vhodná je např. fotodokumentace).

Vzhledem k výše uvedenému připojuji k našemu podání podnět, aby veterinární správa v .............. po prověření případu zvážila možnost poslání návrhu na odebrání týraného zvířete podle § 28a zákona č. 246/1992 Sb. (Pokud máte konkrétní návrh, kdo by se zvířete ujal,jistě jej uveďte).

Pokud bude potřeba, nabízím uvést ústní informace, spojení tel:......................

Žádám o vyrozumění o výsledku správního řízení ve stanovené lhůtě, děkuji.

Datum, podpis, adresa (čitelně!!!)

 

 

 

 

Jednou z méně perspektivních možností, které ale rozhodně stojí za pokus, je promluvit si s majitelem zvířete. Upozornit ho, že pravděpodobně neposkytuje zvířeti dostatečnou péči. Majitelé či chovatelé si často ani sami neuvědomují, jak by se měli správně o zvíře postarat. Nepodléhejte emocím, ale snažte se rozumnými argumenty vysvětlit, proč je důležité, aby bylo o zvíře dobře postaráno. Neriskujte ovšem příliš. Jistě by nebylo vhodné, abyste se nechali ve snaze pomoct, pokousat neznámým zvířetem či jinak ohrozit vaše zdraví. Pokud je zvíře zraněné, zavolejte veterináře.

 

Pokud se doopravdy nechcete případem zabývat víc, než ho jen předat do rukou ochranářských organizací, obraťte se na nás nebo na nejbližší podobnou organizaci ve vašem regionu či útulek pro opuštěná a týraná zvířata. Kontakty na tyto organizace najdete rovněž na našich internetových stránkách.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist