Napsali o nás v Denících Bohemia.

08.12.2006

Exoti zaplatí krutou daň

Domácí chov cizokrajných zvířat často končí tragicky!

 

 

Teraristické obchody ve velkých nákupních střediscích nabízejí mnoho exotických zvířat. Chovat cizokrajné zvíře je dnes módní. Mnozí si je pořizují jen proto, že chtějí budit údiv u hostů, jak úžasně jsou „in“. Pak k rozkošnému leguánkovi zakoupí ještě kšírky a vodí ho do parku na procházku. A co víc, leguána dozdobí třeba do mexického stylu malinkatým sombrerem.

 
Snadné začátky a smutné konce

Je možné exotická zvířata opravdu chovat doma? Odpověď zní: Snadné začátky, smutné konce!
Jak takový impulzivně zakoupený leguán obvykle dopadne? S nohama deformovanýma křivicí, nemocný a vyčerpaný. Potřebuje totiž speciální péči: vyhřívané prostorné terárium s možností šplhu a koupání, UV záření, pestrou stravu, doplňkové vitaminy. A to už ani nemluvíme o krokodýlovi, který doroste délky několika metrů.

Jak ukázala řada studií, chovat je úspěšně mimo specializované zařízení není možné. Tak koho vybrat? Mírumilovné želvy? Ani ty nejsou žádné hračky pro děti. Vychovat je v plném zdraví a kráse je nelehký úkol i pro zkušeného teraristu.Pro papoušky je samota utrpením

A co papouška? Ti barevní žvanílci jsou přece ideálními domácími mazlíčky. A stále častěji i velké druhy, například papoušek šedý žako, či kakadu. Málokdo ví, že tihle ptáci se v přírodě už jako mladí spárují na celý život. Jinak než ve dvojici žít neumějí a samota je pro ně utrpením. Nahradit jim partnera člověk může, ale musí být připraven na to, že takový žako se dožívá šedesáti, kakadu i osmdesáti let. A obvykle se opravdu zafixují na jednoho člena rodiny. Jenže pokud ten se třeba na týden vzdálí, papoušek vstoupí do stávky a odmítá potravu. Žako navíc patří mezi nejinteligentnější zvířata. Pro něho i pro další papoušky jsou samota a nuda smrtelným nebezpečím.

Zoufají si a výsledek takového stavu? Často sami sobě kompletně oškubou peří. Místo oslnivého cizokrajného ptáka máte doma holokrkou obludku, která znatelně trpí.Jak dopadl průzkum v obchodech

Nadace na ochranu zvířat provedla loni roční průzkum legálního trhu s nedomestikovanými zvířaty. Zahrnoval 142 obchodů z celé republiky. A výsledky? Není jisté, že v obchodě zakoupíme zdravé, spokojené zvíře, kterému se dostalo veškeré potřebné péče. A dokonce ani jistotu, že prodávající nám poradí dobře.

Polovina nádrží pro chov savců byla tak malá, že zvířatům neumožňovala téměř žádný přirozený pohyb. Obsahovala pouze podestýlku, ačkoli savci potřebují vybavení na šplh a úkryty. Přibližně polovina měla vodu vypitou či silně znečištěnou. Podobné problémy mají ptáci. V prodeji jsou totiž opeřenci odchycení z volné přírody, vytržení ze svého domova pouze pro zájmový chov. Ten krutý obchod byl naštěstí už v USA zakázán, do zemí Evropské unie se však stále legálně dováží kolem milionu ptáků ročně.O jejich osudu a životě rozhodují lidé

Touha člověka chovat zvíře nejen pro užitek, ale i pro jeho krásu či neobvyklost, pro radost a potěšení, je v nás zakódována už staletí. Ať je tedy váš domácí mazlíček tím, o kterém budete opravdu vědět, jaké jsou jeho přirozené potřeby a budete je schopni respektovat a poskytnout mu podmínky pro život.

  
Článek vyšel v Denících Bohemia.
JANA MARTÍNKOVÁ

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist