Kvůli hlasu Dánska hrozí, že bude obnoven lov velryb!

21.06.2006

Japonsko ovládlo většinu velrybářské komise - poprvé za posledních dvacet pět let

18. června 2006


Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které se tento týden konalo v St. Kitts, dosáhl blok, usilující o obnovu lovu velryb, většiny hlasů. Deklarace ze St. Kitts a Nevisu, která byla odhlasována 33 hlasy proti 32, popisuje moratorium na lov velryb, které platilo od roku 1986, jako záležitost, „jejíž další trvání není nutné“ (více o lovu velryb najdete zde).

Za Koalici pro záchranu velryb (Whalewatch coalition), jejímž členem je i Nadace na ochranu zvířat, Niky Entrup řekl: “Tento tragický okamžik zamená velký krok zpět, do doby, kdy Mezinárodní velrybářská komise nebyla nic jiného, než klub velrybářů. Je to návrat do temných sedmdesátých let, kdy se velryby potulovaly napříč oceány zcela nechráněny. Welfare a vůbec budoucnost velryb je teď skutečně vážnou otázkou. Svět se musí probudit z dlouhé dřímoty a volat k odpovědnosti vlády, jejichž agresivní stanovisko převládlo”.

Byl to hlas Dánska, který byl tím rozhodujícím a způsobil, že státy hájící lov velryb získaly většinu. Česká republika hlasovala prostřednictvím svého komisaře proti zrušení moratoria na lov velryb - letos stejně jako v loňském roce. Dánsko je jedinou zemí EU, která lov podpořila. Peter Davies, ředitel Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA) zdůraznil, že dánská vláda jedná v rozporu s demokratickými principy – podle průzkumu veřejného mínění totiž pouze 5% Dánů lov schvaluje. Rozhodnutí, patrně ovlivněné provelrybářským blokem, je tedy opravdu odsouzeníhodné. Veřejnost Dánska, ale i celé Evropské unie je právem pobouřena.

Nadace na ochranu zvířat zaslala dánskému premiérovi své nesouhlasné stanovisko s tímto rozhodnutím (dopis zde). Dále spolupracujeme s ostatními organizacemi v rámci koalice Whalewatch a v návaznosti na její další kroky vás budeme informovat, jak můžete pomoci i vy sami.Klíč k zastavení provelrybářského bloku tkví v krutosti lovu velryb

20. června 2005


Krutost moderního velrybářství by měla být klíčem, který udrží moratorium – na tom se na konci letošního zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v St. Kitts shodly organizace zabývající se ochranou zvířat.

Přestože provelrybářské státy získaly na tomto zasedání většinu (poprvé za posledních dvacet pět let) 13 států odmítajících lov naopak vyjádřilo vážné obavy z možného obnovení lovu velryb, a to kvůli obrovské krutosti, kterou obnáší. Komisař Velké Británie, Richard Cowan, vyjádřil hluboké znepokojení nad tím, kolik krutosti lov velryb obnáší, a citoval 700 emailů, které jen v průběhu jednání obdržel od znepokojené britské veřejnosti. Také USA jsou toho názoru, že je nezbytné zkrátit „dobu od zasažení velryby k její smrti“, která je i u vědeckého i komerčního rybolovu neúnosně dlouhá.

Leah Garcés z Koalice Whalewatch a mluvčí WSPA řekla: „Na konci tohoto historického setkání Mezinárodní velrybářské komise je jasné jedno – krutost, která je při lovu na velrybách páchána, je klíčem k zastavení provelrybářského bloku. Ještě nikdy jsme nezaznamenali tolik intervencí nejrůznějších států, které reagovaly na zvrat v moratoriu kvůli klíčovému hlasu Dánska a vyjadřovaly své obavy o welfare velryb. Možná jsem v tomto roce ztratily většinu, ale téma krutosti zde zůstává. Věříme, že nakonec zabrání zrušení moratoria.“

Pravdou zůstává, že vědecké důkazy dokládají, že neexistuje žádný humánní způsob, jak zabít velrybu, a veškerý vědecký i komerční lov by proto měl být zastaven už jen z tohoto důvodu – kvůli nesnesitelnému utrpení, které lov velrybám způsobuje.


JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist