Velikonoce – většinou žádný svátek pro slepice

12.04.2006

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat

12.4.2006

 

 

 

Většina vajec, běžně prodávaných v obchodech, pochází od slepic, které prožily svůj život v utrpení tzv. bateriových klecích, namačkány na prostoru ani ne o velikosti papíru A4. Nemusí tomu tak ale být. A záleží to pouze na nás, zákaznících.

 

Na světě je chováno více než 5 miliard slepic, které každý rok snesou více než 50 miliónů tun vajec. Nosnice moderních vyšlechtěných plemen dnes snášejí asi 300 vajec za rok, což je dvakrát více než před 50 lety. Když se kuřata vylíhnou, jsou malí kohoutci, kteří se nehodí k chovu na maso (svalovina neroste dostatečně rychle, což je neekonomické), většinou okamžitě usmrceni. Buď jsou zaživa rozemleti ve vysokofrekvenčních mlýncích, nebo zadušeni plynem.

 

Jakmile slepice začnou snášet vejce, bývají nejčastěji umístěny právě do bateriových klecí. Tyto klece jsou tak malé, že slepice prakticky celý prostor klece vyplňují. Nemohou se zde ani projít, natož popoběhnout nebo roztáhnout křídla. Kvůli nedostatku jakéhokoli pohybu trpí osteoporózou a v jejím důsledku také zlomeninami končetin. Klece jsou naprosto holé, s drátěnou podlahou. Aby se slepice vzájemně nezraňovaly, jsou jim zkracovány zobáky, avšak pahýl zobáku zůstává citlivý po celý zbytek života.

 

V těchto klecích žijí slepice asi po dobu jednoho roku, poté se jejich snůška začíná snižovat a jsou poraženy. V EU se v bateriových klecích chová asi 75% všech slepic, u nás 65%. Konvenční bateriové klece mají být v EU od roku 2012 zakázány – do té doby v nich však budou trpět ještě miliardy slepic.

 

 

Jsou však i jiné možnosti chovu:

 

Chov na podestýlce

Jde o chov v halách. Slepice se zde mohou volně pohybovat, na podlaze je podestýlka, slepice mohou stát na hřadech a snášet vejce do hnízd. Tyto systémy, pokud jsou dobře vedeny, umožňují přes poměrně vysokou hustotu přirozenější způsob života. Vejce z toho typu chovu už jsou o něco dražší, již se běžně prodávají v obchodech a nesou označení „vejce od slepic chovaných na podestýlce“.   

 

Chov s volným výběhem

V takovémto systému chovu mají slepice možnost pobývat v hale a ve výběhu (v aktuální situaci samozřejmě krytém). Hala je stejná jako u chovu na podestýlce. Slepice mohou klovat v zemi, protahovat se, popelit se - tedy činnosti, které představují pro slepici většinu jejího „zaměstnání“. Do této skupiny je také možno zařadit tradiční chov slepic na dvorku, kde slepice žijí přirozeně, v přiměřeně velkém hejně, mají kurník.

 

Ekologický chov

V ekologickém zemědělství slepice musejí mít prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a celodenní přístup do výběhu (opět krytého) vždy, když to počasí dovolí. Podmínky ekologického zemědělství jsou v České republice stanoveny zákonem č. 242/2000Sb. a vyhláškou MZe č.53/2001Sb. Ekologický chov slepic se u nás teprve rozvíjí.

 

 

Kde můžete koupit vejce od slepic z volného výběhu: zatím u nás neexistuje žádný systém značení či kontroly, který by zákazníkovi při koupi zaručil, že jde o vejce od slepic chovaných ve volném výběhu. Můžete je tedy zatím koupit pouze od známých či příbuzných, o kterých víte, jakým způsobem slepice chovají.

                                                    

Kde můžete koupit biovejce: v některých bioobchodech (např. Albio, www.albiostyl.cz), od klubů přátel ekofarem (např. www.biopotraviny.cz) nebo přímo na ekofarmách (seznam ekofarem najdete na www.pro-bio.cz ). Další informace a kontakty najdete na www.mesicbiopotravin.cz.

 

  

Označování vajec

Již od našeho vstupu do EU v roce 2004 platí povinnost označovat prodávaná vejce podle toho, z jakého typu chovu pocházejí. Označení zahrnují text na obalu vajec a číselný kód přímo na vejcích:

 

Vejce z ekologických chovů - kód „0“ (kromě toho tato vejce nesou ještě specifická označení produktu ekologického zemědělství – tzv. „zelenou  zebru“)

Vejce z volného výběhu - text „Vejce nosnic ve volném výběhu“ a kód „1

Vejce z chovu na podestýlce (v halách) – text „Vejce nosnic v halách“ a kód „2

Vejce z chovu v klecích – text „Vejce nosnic v klecích“ a kód „3

 

Zatímco producenti vajec, kteří chovají slepice v lepších podmínkách, označení na obalu uváděli ve svém vlastním zájmu i předtím, vejce od slepic z bateriových klecí začala být na obalu označována teprve nedávno, malými písmeny, často na straně krabičky (kromě toho je třeba vědět, že text typu „čerstvá vejce“ apod. nesvědčí vůbec nic o způsobu, jakým byly slepice chovány).    

 

 

Neprodává Váš obchod vejce nebo jiné potraviny živočišného původu, které pocházejí ze zvířat chovaných ohleduplnějšímu metodami? Ozvěte se! Sdělte jim, že si přejete takové potraviny nakupovat. V mnoha zemích západní Evropy tvoří vejce od slepic z volného výběhu či biovejce více než polovinu nabídky běžných obchodů. Dejte při nákupu najevo, že život zvířat bez utrpení pro Vás má cenu. Každé vejce od slepic chovaných volně nebo v ekologickém zemědělství znamená jeden den bez utrpení.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist