Ochranazvířat.cz: O situaci v útulku v Dětmarovicích. Pomozte - vezměte si z útulku psa

20.01.2006 V posledních dnech jsme se dozvěděli o otřesných podmínkách, které panují v útulku v Dětmarovicích u Karviné. Podle zpráv, které se objevily i v médiích, je zde o psy zcela nedostatečně postaráno, jsou drženi na mraze, ve vlastních výkalech, podle některých zpráv nedostávají dostatek krmiva a někteří dokonce umírají hlady.

V posledních dnech jsme se dozvěděli o otřesných podmínkách, které panují v útulku v Dětmarovicích u Karviné. Podle zpráv, které se objevily i v médiích, je zde o psy zcela nedostatečně postaráno, jsou drženi na mraze, ve vlastních výkalech, podle některých zpráv nedostávají dostatek krmiva a někteří dokonce umírají hlady. Útulek je v takto katastrofálním stavu, přestože jeho majitel dostal milionovou finanční podporu od města Havířova. Útulek již dříve navštívil inspektor Krajské veterinární správy, avšak žádnou nápravu situace nezajistil (více informací  o situaci najdete v článku níže).

Kontaktovali jsme Krajskou veterinární správu, stejně tak jako veterináře z Ostravy MVDr. Nytru, který útulek navštívil a popsal otřesnou situaci, ve které se zařízení nachází. Bylo nám sděleno, že do útulku byl již poslán na kontrolu jiný inspektor a že situace bude bez odkladu řešena. Rovněž jsme se dozvěděli, že s útulkem jsou dlouhodobé problémy a že veterinární správa nechtěla před několika lety jeho provoz vůbec schválit. Nejlepším řešením pravděpodobně bude útulek co nejdříve uzavřít, na čemž se shodli zástupce veterinární správy i MVDr. Nytra.

 

V současné době je v útulku ještě několik desítek psů. Prosíme, pokud si chcete a můžete pořídit psa, vezměte si některého z psů z dětmarovického útulku. Organizace na ochranu zvířat, stejně tak jako některé další útulky usiluji o to, aby se tamní psi co nejdříve dostali do nových domovů nebo alespoň do přechodného, lepšího umístění. Adresa útulku je Na Skotni, Dětmarovice. Telefon, na kterém si můžete domluvit návštěvu, je 724 266 257. Děkujeme! Případ samozřejmě budeme i nadále sledovat a o jeho průběhu budeme informovat na našich internetových stránkách.

 

            

 

 

Článek otištěný na internetovém serveru Novinky.cz:  

 

 

Otřesný pohled se naskytl ochráncům zvířat a zvěrolékaři, kteří ve čtvrtek navštívili psí útulek v Dětmarovicích na Karvinsku. Spatřili pomalu umírají zvířata ležící ve vlastních výkalech, o která se nikdo nestará. V útulku už údajně uhynuly desítky psů. Majitel útulku, který za přechovávání psů inkasuje milióny, obvinění popřel.

 

13.1. 2006  

 

KARVINÁ - Podle ochránců zvířat a zvěrolékaře majitelé útulku psy zřejmě vůbec nekrmí a nechávají je vlastnímu osudu. "Co jsem viděla, bylo otřesné. Ležela tam malá odepsaná fenečka, kterou nechali na studeném betonu umírat. Určitě jí nedali dlouho najíst. V noci je -16 stupňů a oni jim tam vůbec netopí. Z útulku jsem okamžitě odvezla pět psů," popsala Daniela Synková ze Spolku na ochranu zvířat. Teď bojuje o jejich život.

 

Krvavé stopy v kotcích

Muž, který poměry v útulku dobře zná, Právu řekl, že jenom za poslední dva dny v něm uhynuli zimou a vyhladověním dva psi. "Pošlo jich už hodně, ani to nejde spočítat. Určitě desítky. Vždycky se to nějak zdůvodní. Například tak, že si pes zlomil nohu. Poměry jsou tady šílené," tvrdí muž.

V některých kotcích byly vidět krvavé stopy. Ostravský zvěrolékař Jan Nytra přirovnal útulek k psímu koncentračnímu táboru. "Viděl jsem hrůzu. Psi leželi ve vlastních výkalech, podchlazení, vyhublí. Tiše tam umírají," konstatoval Nytra. Ochránci zvířat požadují okamžité zavření útulku.

 

Havířov zaplatil více jak milión

Do útulku se svážejí zaběhlí a zatoulaní psi z široké okolí. Nyní jich tam je asi padesát. Jenom město Havířov zaplatilo majiteli útulku za to, že si loni převzal zhruba dvě stovky psů 1,1 miliónu korun. Jednatel společnosti, která útulek vlastní, Miroslav Sliwka Právu řekl, že v útulku žádní psi kvůli hladovění nebo podchlazení neuhynuli.

 

"Není to pravda. Jsou to výmysly," tvrdí. Krajská veterinární správa ve čtvrtek okamžitě vyslala na místo svého inspektora. Ten však žádné velké problémy neodhalil. "Žádné závažné nedostatky jsem tady při kontrole nenašel," uvedl Marián Gasior. Na dobré vztahy mezi majitelem útulku a inspektorem upozornil člověk, který je oba dobře zná.

 

"Pan jednatel se s inspektorem z veteriny dobře znají. Víte, jak to v Česku chodí. Poté co se o to začala zajímat média, tak kotce dali trošku do pořádku," poznamenal člověk, který si nepřál být jmenován. Policie zatím celý případ pro případné týraní zvířat nevyšetřuje.

 

Radim Kijonka, Právo

 

 

Foto: Právo

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/325/czech/clanek/o-situaci-v-utulku-v-detmarovicich-pomozte---vezmete-si-z-utulku-psa/