Nová petice: Petice za zákaz býčích zápasů v Katalánsku

12.01.2005

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat

12. 1. 2005

 

 

 

Nová petice:

 

Petice za zákaz býčích zápasů v Katalánsku

 

 

 

Světová společnost na ochranu zvířat (WSPA) spolu se španělskou organizací ADDA vyhlásily petici za zákaz býčích zápasů v Katalánsku, určenou katalánskému parlamentu. K petici se připojila také Nadace na ochranu zvířat, která je členskou organizací WSPA.

 

V dubnu 2004 členové městské rady Barcelony vyhlásili katalánskou metropoli městem bez býčích zápasů. Byl to velký úspěch pro ochranu zvířat, nikoli však konečné vítězství. Deklarace je stanoviskem obyvatel Barcelony a členů městské rady, přesto se zde však býčí zápasy stále konají. Pouze katalánský parlament má totiž právo býčí zápasy zakázat, a pokud tak učiní, korida se nebude moci konat ani v hlavním městě provincie - v Barceloně, ani kdekoli jinde v Katalánsku.

 

Katalánský Zákon na ochranu zvířat zakazuje týrání zvířat pro účel zábavy, ale býčí zápasy mají z tohoto zákona výjimku. Organizace na ochranu zvířat tedy chtějí katalánskému parlamentu předložit návrh, aby byla tato výjimka ze zákona odstraněna. Na podporu tohoto návrhu chtějí prostřednictvím petice shromáždit co nejvíce podpisů, které pak budou v katalánském parlamentu předány.

 

V rámci kampaně organizací WSPA a ADDA, která trvá již několik let a kterou podpořily další stovky organizací na celém světě, se podařilo zvýšit povědomí o krutosti, se kterou jsou býčí zápasy spojeny, a také shromáždit 245 000 podpisů, které také přispěly k dubnovému rozhodnutí barcelonské městské rady vyhlásit Barcelonu městem bez býčích zápasů.

 

Doteď se v celém Španělsku konalo ročně kolem 1 700 zápasů, ve kterých zemřelo asi 10 000 býků. Zápasy se nejčastěji pořádají při příležitosti různých festivalů a svátků, často při oslavách různých svatých. Podle průzkumu veřejného mínění, které v listopadu 2004 v Katalánsku provedla agentura Demoscopia, je 94% respondentů toho názoru, že by týrání zvířat pro účel zábavy mělo být zakázáno. Kromě toho se více než 80% dotázaných domnívá, že býčí zápasy jsou nespravedlivým a krutým sportem, a přes 77% dotázaných souhlasí s rozhodnutím Barcelony prohlásit se městem bez býčích zápasů. Tento průzkum odpovídá ostatním průzkumům veřejného mínění, které se prováděly v Katalánsku a v Barceloně od roku 2002.

 

Petici je ke stažení na http://www.ochranazvirat.cz/old/doc/peticebullfight.doc

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist