Vánoce – podejte zvířatům pomocnou ruku

20.12.2005

Tisková zpráva Institutu Nadace na ochranu zvířat, o.p.s.

20.12. 2005

 

 

Blíží se Vánoce, nejspíše nejkrásnější dny v roce.  Blíží se svátky lásky, sounáležitosti, soucitu a pomoci těm, kteří to potřebují a kteří si sami pomoci nemohou. Mezi ně patří zcela jistě zvířata, živí tvorové jako jsme my. Pro ně to ale určitě nejkrásnější dny v roce nejsou. Znají vůbec takové dny?

 

Tradiční pouliční prodej kaprů znamená pro zvířata velký zdroj utrpení. Než se dostanou na náš vánoční stůl, musí miliony kaprů vydržet velmi stresující a bolestivé zacházení. Na podzim jsou vyloveni, pak musí podstoupit nešetrnou manipulaci a převoz a následně bez potravy přečkat několik měsíců v sádkách. Poté putují do přeplněných kádí na ulicích. V lepším případě je zde čeká rychlá smrt z rukou odborně vyškoleného prodavače, v horším případě jsou koupeni živí a v igelitových taškách přenášeni domů, kde jsou často po pobytu ve vaně v chlorované vodě nešetrně zabiti. Lidé, kteří nechtějí podporovat tuto krutou vánoční tradici, mohou dát přednost nákupu chlazených či mražených ryb, které přeci jen nemusí procházet tak nešetrným zacházením. Ještě lépe je kupovat maso pocházející z ekologických chovů, kde se zvířata chovají v ohleduplnějších podmínkách. Anebo je možné vrátit se k některému z tradičních vánočních pokrmů, které neobsahují maso.

 

Dalším problémem, který v souvislosti s Vánocemi přináší němým tvářím spíše utrpení než radost, je darování zvířete jako vánočního překvapení pod stromečkem. Zvíře je tvor, který vyžaduje mnoho lásky, času, péče i peněz po mnoho let, a nemělo by být darováno bez rozmyslu. Každoročně se pak stává, že útulky pro psy a kočky jsou po Vánocích přeplněné spoustou nechtěných nebo nepromyšlených dárečků, pro které se pak už jen velmi těžko hledá nový domov.

 

Celoročně a obzvláště pro vánoční stůl jsou v nevyhovujících podmínkách chovány miliony tzv. hospodářských zvířat. Zachází se s nimi způsobem, který by u koček či psů vyvolal hluboké rozhořčení a byl by postižitelný zákonem. Tato zvířata  přitom vnímají a cítí stejně jako naši domácí miláčci. Povzbuzujícím zjištěním je, že podle průzkumů veřejného mínění považuje zacházení s těmito zvířaty čím dál tím více lidí za nepřijatelné: průzkum agentury Eurobarometr provedený letos v červnu  ve všech členských státech EU ukázal, že většina dotázaných (55%) se domnívá, že EU nedělá dost pro to, aby byla dostatečně zabezpečena životní pohoda hospodářských zvířat. Podle průzkumu provedeného v ČR letos v říjnu agenturou Defence Alliance považuje 81% dotázaných péči věnovanou hospodářským zvířatům za nedostatečnou nebo si myslí, že by mohla být lepší. Řešením, které je pro vás,takto smýšlející lidi dostupné již dnes, je  nákup tzv. biopotravin pocházejících z ekologických chovů. Je dobré žádat prodejce, aby nabízeli maso a potraviny živočišného původu, které pochází z chovů s lepšími životními podmínkami.

 

Neměli bychom zapomínat ani na utrpení zvířat používaných pro pokusy. I v této oblasti se nabízí řešení – nákup kosmetiky či přípravků pro domácnost netestovaných na zvířatech. Tam, kde nejsou k dostání, je důležité o ně vytrvale žádat.

 

Nadace na ochranu zvířat se již 11 let snaží zlepšovat životní podmínky zvířat v naší zemi. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nás podporovali a podporují. Věříme, že v předvánočním čase nezapomenete na pomoc zvířatům – můžete podpořit Nadaci na ochranu zvířat, která se věnuje především všeobecné osvětové činnosti a shromaždování prostředků určených pro ochranu zvířat. Přispět můžete na její veřejnou sbírku Žijeme tady společně, a to formou  dárcovské SMS (zašlete DMS s textem DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87777) či přímo na bankovní účet 576843713/0300. V letošním roce byla také založena nová profesionální organizace na ochranu zvířat – Institut Nadace na ochranu zvířat, o.p.s., která se zabývá především vzdělávací a informační činností pro laickou i odbornou veřejnost. Pokud chcete podpořit činnost Institutu, můžete zaslat jakoukoli finanční částku na účet 99437359/0800.

 

Děkujeme Vám, že chcete krásné dny i pro zvířata.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist